Stomatologická komora bude opět usilovat o vyřazení plomb z pojištění

stomatologie, zubaři

Česká stomatologická komora (ČSK) bude znovu usilovat o to, aby se ze zdravotního pojištění přestaly platit plomby, ošetření zubních kořenových kanálků a rovnátka dospělým. Novinářům to řekl prezident komory Pavel Chrz. Stanovení standardů a nadstandardů podle něj problémy s financováním péče nevyřeší a je spíš nutné vybrat některé běžné zákroky, které by si pacient hradil ze svého.

„Není možné ze zdravotního pojištění uhradit veškerou péči. Hrátky kolem standardu a nadstandardu jsou naprosto liché. Problém financování zdravotní péče neřeší,“ uvedl Chrz. Podle něj je situace kritická a je potřeba, aby se „něco stalo“.

S vyřazením plomb, ošetření kanálků a ortodoncie neboli rovnátek pro dospělé ze seznamu prostředků a výkonů, které proplácí zdravotní pojišťovny, počítala reforma zdravotnictví. Návrh z ní ale vypadl, protože se na něm koaliční špičky na přelomu května a června nedohodly. Zubaři pak hrozili tím, že rozvážou smlouvy se zdravotními pojišťovnami a začnou vybírat peníze za péči přímo od pacientů.

Podle Chrze je potřeba, aby se politici dohodli na tom, co by se mělo z pojištění platit. „Samozřejmě by neměly být z veřejného zdravotního pojištění hrazeny ty výkony, které jsou ovlivnitelné pacientem, a to je zcela jednoznačně ošetření zubního kazu a případně jeho následků,“ uvedl Chrz. Komora už dřív poukazovala na to, že vzniku kazu je možné zabránit správnou péčí o zuby. Viceprezident ČSK Jan Černý řekl, že dětem by se péče měla ale vždy proplácet.

Stanovení standardu a nadstandardu podle šéfa komory financování péče nevyřeší. Zubaři se obávají toho, že standardem by byly třeba právě amalgámové plomby.

Komora nyní vyjednává s ministerstvem zdravotnictví o úhradách péče na příští rok. Se zdravotními pojišťovnami se na nich nedohodla. Bude požadovat víc peněz než letos. Za ošetření kazu by se mělo podle Chrze platit aspoň 400 korun, dosud se hradí 220 korun. „Asi neuspějeme,“ uvedl šéf ČSK. Zatímco péče jiných lékařů se hodnotí body, za které pak dostávají úhrady od pojišťoven, péče zubařů je vyčíslena přímo v korunách.

Ohodnoťte tento článek!