Přejít na obsah

Stomatologická komora bude opět usilovat o vyřazení plomb z pojištění

zpět
13.10.2011
stomatologie, zubaři
zvětšitstomatologie, zubařiZdroj: www.themedicmedia.com

stomatologie, zubaři | Zdroj: www.themedicmedia.com

 

Česká stomatologická komora (ČSK) bude znovu usilovat o to, aby se ze zdravotního pojištění přestaly platit plomby, ošetření zubních kořenových kanálků a rovnátka dospělým. Novinářům to řekl prezident komory Pavel Chrz. Stanovení standardů a nadstandardů podle něj problémy s financováním péče nevyřeší a je spíš nutné vybrat některé běžné zákroky, které by si pacient hradil ze svého.

„Není možné ze zdravotního pojištění uhradit veškerou péči. Hrátky kolem standardu a nadstandardu jsou naprosto liché. Problém financování zdravotní péče neřeší,“ uvedl Chrz. Podle něj je situace kritická a je potřeba, aby se „něco stalo“.

S vyřazením plomb, ošetření kanálků a ortodoncie neboli rovnátek pro dospělé ze seznamu prostředků a výkonů, které proplácí zdravotní pojišťovny, počítala reforma zdravotnictví. Návrh z ní ale vypadl, protože se na něm koaliční špičky na přelomu května a června nedohodly. Zubaři pak hrozili tím, že rozvážou smlouvy se zdravotními pojišťovnami a začnou vybírat peníze za péči přímo od pacientů.

Podle Chrze je potřeba, aby se politici dohodli na tom, co by se mělo z pojištění platit. „Samozřejmě by neměly být z veřejného zdravotního pojištění hrazeny ty výkony, které jsou ovlivnitelné pacientem, a to je zcela jednoznačně ošetření zubního kazu a případně jeho následků,“ uvedl Chrz. Komora už dřív poukazovala na to, že vzniku kazu je možné zabránit správnou péčí o zuby. Viceprezident ČSK Jan Černý řekl, že dětem by se péče měla ale vždy proplácet.

Stanovení standardu a nadstandardu podle šéfa komory financování péče nevyřeší. Zubaři se obávají toho, že standardem by byly třeba právě amalgámové plomby.

Komora nyní vyjednává s ministerstvem zdravotnictví o úhradách péče na příští rok. Se zdravotními pojišťovnami se na nich nedohodla. Bude požadovat víc peněz než letos. Za ošetření kazu by se mělo podle Chrze platit aspoň 400 korun, dosud se hradí 220 korun. „Asi neuspějeme,“ uvedl šéf ČSK. Zatímco péče jiných lékařů se hodnotí body, za které pak dostávají úhrady od pojišťoven, péče zubařů je vyčíslena přímo v korunách.


Komentovat článek: Stomatologická komora bude opět usilovat o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Stomatologická komora bude opět usilovat o…

Komentáře

další 4 komentáře
Kimlová reakce  | 14. 10. 2011 05:39

Příčinou zubního kazu a příčinou zánětu parodontu je vždycky PLAK !!!Pokud si dokážu dobře vyčistit chrup,je úplně jedno,jestli jsem těhotná,kolik se mi tvoří slin,jaké mají složení,jestli používám fluoridy ,jestli se cpu sladkým celý den.... atd.Pokud si čistím zuby ne příliš dobře,tyto další faktory pochopitelně hrají roli,ale pokud se vám podaří snížit množství plaku pod nějakou rozumnou hranici(cílem čištění není sterilní dutina ústní ),tak jak si představujete,že by ten kaz vznikl ?????Ale problém vidím v tom,že je zatím málo zubařů a dentálních hygienistek,kteří by si s každým pacientem sedli a trénovali s ním správnou techniku čištění několik hodin,protože jinak se to nikdo sám nebo z televizních reklam nenaučí!!!A taková prevence kromě času stojí pacienty i nějakou tu stovku,ale je to pořád o mnoho levnější než výplně,kořenové ošetření,korunky nebo implantáty!!!Tedy pokud nechcete zuby do hrníčku.Ty vám pojišťovna uhradí!!!

Janovský reakce  | 13. 10. 2011 15:09

Nemohu uvěřit primitivním názorům p.Chrze ohledně toho, že každý pacient si může za vznik kazu sám. Již několik let jsou známy vědecké výzkumy, které prokázaly,že vznik kazu ovliňuje mnoho faktorů: imunita sliznice dutiny ústní,složení slin, těhotenství atd. Jak bude zákon řešit úhradu např.sekundárního kazu pod plombou, který mnohdy vnikne nesprávnou technologií či postupem při plnění cavity? Bohužel o tomto se žádný rádoby odborník ze stomatologické komory nezmiňuje...A to proto, že zde žádný zřejmě není..Jen hlupáci..

Joe Musíme si otevřeně přiznat,  | 13. 10. 2011 14:44

že tzv. " Bártovy plomby", kapitační platba u obvoďáků a nemocniční paušály jsou reálné pozůstatky socializmu, které ale spoustě, zvláště starších kolegů vyhovují. Komorám ani odborným společnostem se v době krize a nedostatku peněz ve společnosti nechce do tohoto vředu říznout.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné