Přejít na obsah

V Zimbabwe propustili 16.000 stávkujících zdravotních sester

zpět
19.4.2018
zvětšitZdroj: Pixabay

Zdroj: Pixabay

 

Zimbabwská vláda propustila asi 16.000 zdravotních sester, které od pondělí stávkují kvůli nezaplaceným příspěvkům. Informovala o tom agentura Reuters.

Viceprezident Constantino Chiwenga zdravotnický personál obvinil, že jejich protest je politicky motivovaný, a oznámil, že jej nahradí důchodci a nezaměstnaní. Rozhodnutí prý učinil s ohledem na životy pacientů. Odbory zdravotnický personál vyzvaly, ať ve stávce pokračuje.

Stávka zdravotních sester navázala na měsíční stávku lékařů, kteří protestovali proti platovým a pracovním podmínkám. Jakmile vláda sestry propustila, hlavní veřejné nemocnice byly uzavřeny. Chiwenga podle agentury AP uvedl, že odborová organizace zdravotních sester odmítla přijmout 17 milionů dolarů (přes 347 milionů Kč), které měly dlužné částky pokrýt.

Zpráva pronikla na veřejnost v den, kdy Zimbabwe slaví Den nezávislosti. Od roku 1980 je to poprvé, co v čele státu nestojí Robert Mugabe. Loni v listopadu ho nahradil Emmerson Mnangagwa.

Nový prezident slíbil, že hospodářství po desetiletích špatného řízení oživí. Banky však mohou kvůli nedostatku hotovosti vydávat jen omezené množství peněz, nezaměstnanost přesahuje 80 procent a vláda nezvládá státní zaměstnance včas platit.


Komentovat článek: V Zimbabwe propustili 16.000 stávkujících…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné