Přejít na obsah

A. Gajdůšková: Nedostatky v zákoně o zdravotních službách se musí neprodleně napravit

zpět
15.6.2012
PaedDr. Alena Gajdůšková
zvětšitPaedDr. Alena Gajdůšková
Autor: Senát Parlamentu ČR

PaedDr. Alena Gajdůšková | Autor: Senát Parlamentu ČR

 

V rekordním čase Senát PČR schválil novelu zákona o zdravotních službách, kterou po dohodě s Českou lékařskou komorou a Svazem pacientů předložila senátorka Alena Gajdůšková, senátor Jan Žaloudík a další.

Novela upravuje celkem pět oblastí, které dělají z teprve nedávno schváleného zákona naprosto nekonzumovatelný zmatek. Odstraňuje problémy, které současný zákon připravuje jak rodinám s dětmi, tak lékařům.

Novela nyní jde do Poslanecké sněmovny, kde již je poslanecký návrh ministra Hegera, který řeší pouze první oblast senátní novely. Senátoři jsou připraveni jednat s ministrem Hegerem a poslanci o možném sloučení obou návrhů.

„Jde nám o to, abychom pomohli rodinám s dětmi i lékařům. Proto je potřeba najít cestu, jak zákon novelizovat co nejdříve. O to se nyní pokoušíme,“ konstatovala místopředsedkyně Senátu A. Gajdůšková.

Hlavními principy senátní novely jsou:

1. nově formulované podmínky poskytování zdravotních služeb nezletilému pacientovi a osobě zbavené způsobilosti k právním úkonům tak, aby nebyl požadován písemný souhlas obou rodičů

2. omezuje povinnost po třiceti dnech mechanicky a opakovaně informovat o léčbě pacienta, tj. v podstatě vyžadovat souhlas s léčbou

3. vyřazuje tzv. úchop pacienta z výčtu omezovacích prostředků

4. ruší povinnost oznamovat soudu omezení pacienta ve volném pohybu nebo styku s vnějším světem, pokud tomu tak je se souhlasem pacienta nebo na dobu kratší než 8 hodin

5. umožnit pověřeným členům lékařských komor v rámci plnění jejich povinností nahlížet do zdravotnické dokumentace

„Novela neřeší všechny problémy zákona o zdravotních službách. Eliminuje však zbytečné a v praxi neproveditelné úkony, které jsou skutečnými problémy pro mnohé rodiny i, lékaře i zdravotnická zařízení,“ řekl místopředseda senátního Výboru pro zdravotnictví Jan Žaloudík.

„Je škoda, že ministr i koaliční poslanci, kteří zákon v kritizované verzi prosadili, neposlouchali, co jsme v Senátu říkali již ve chvíli, kdy se zde projednával původní zákon, a stvrdili legislativní zmetek. Mohli jsme ušetřit nesmyslné problémy mnoha rodinám i lékařům,“ komentovala situaci iniciátorka senátního návrhu A. Gajdůšková.

Podle senátorů nesnese věc odkladu, neboť se blíží léto a hrozí komplikace při prázdninových pobytech dětí mimo rodičovský dohled. Jak upozornila již při projednávání ve výborech senátorka Dagmar Zvěřinová (ČSSD), kvůli složitosti dohnat otce i matku, kteří často spolu ani nežijí, se lékaři někdy uchylovali, aby dostáli zákonu, k falšování podpisů druhého rodiče.

Senátoři se obracejí na Poslaneckou sněmovnu s žádostí, aby i dolní komora projednala novelu ve zkráceném procesu tak, aby byla schválena již v prvním čtení.

Návrh Senát posílá do Sněmovny bez ohledu na to, že budou vedle sebe existovat návrhy dva. „Důležité je, aby ke změně nesmyslného textu, na který jsme marně upozorňovali již při projednání původního zákona, urychleně došlo,“ uvedla A. Gajdůšková.


Klíčová slova

Autoři

Alena Gajdůšková, Senát ČR, www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: A. Gajdůšková: Nedostatky v zákoně o…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku A. Gajdůšková: Nedostatky v zákoně o…

Komentáře

dalších 5 komentářů
čtenářka úchop ne na 8 hodin  | 19. 06. 2012 09:22

ve zminované novele o 8 hdinovém zadržení není nic,jen o úchopu- je to tedy kachna,výmysl či přílepek? http://www.pacienti.cz/zmena_zakona_o_sluzbach_2.5.12.pdf

nesouhlas po rozmyšl únos pacienta  | 17. 06. 2012 08:27

Po shlédnutí filmu 12 opic včera v tv měním názor:nesouhlasím s tímto: cituji:4. ruší povinnost oznamovat soudu omezení pacienta ve volném pohybu nebo styku s vnějším světem, pokud tomu tak je se souhlasem pacienta nebo na dobu kratší než 8 hodin . 1.Z důvodu toho,že samotný únos pacienta na 8 hodin je hraním si na policajty, které lékaři nemají suplovat,nýbrž přivolat k incidentu. 2.záleží,do jakých podmínek bude pacient unesen, 3.jak bude nahlášeno rodině, dětem,které měl např.pacient vyzvednout ze školky 4.není zamezeeno zneeeeuuuužití 5.nejsou vůbec stanoveny zákonem standardy péče,které se pacientovi dostane tam,kam bude unesen-aby tam neproběhla proti jeho vůli kovářská práce/vytržené zuby,amputace/ šči péče patologického sanitáře- za 8 hodin toho může proběhnout příliš mnoho

Y Jednoznačné zákony  | 16. 06. 2012 19:38

Paní Gajdůšková, prosím,aby zákony byly natolik jednoznačné,aby se v nich vyznali i laici a mohli se podle nich chovat,což je smysl zákonů. Aby i laici pochopili,za co je čeká jaký trest.Jaká jsou pravidla slušného soužití. Podpořilo by to morálku společnosti a snížilo pocit bezpráví a důvěru ve spravedlnost. Nakonec již spousta lidí pochopilo,že je třeba vybřednout z morální krize společnosti a průhledné zákony by k tomu mohli napomoci. Děkuji Y

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné