Přejít na obsah

A pro vás vakcínu nemáme

zpět
13.10.2009
injekce, vakcína, očkování
zvětšitinjekce, vakcína, očkováníZdroj: www.manataka.org

injekce, vakcína, očkování | Zdroj: www.manataka.org

 

Celý svět se obává prasečí chřipky. Není proto divu, že lidé zkoušejí telefonovat na různé instituce s žádostmi takřka totožného obsahu: "Chci si koupit pro sebe i pro rodinu na vlastní náklady vakcínu proti prasečí chřipce."

To je ale problém, vyzkoušel to včera i deník Metro. Prosbám ­ pokud se nebude jednat o lidi z vytipovaných rizikových skupin či lidi nezbytně nutné k chodu státu ­ nikdo nevyhoví. Vakcína totiž na prodej není a nebude.

„A to nejenom u nás, ale na celém světě. Vlády objednaly přesné počty očkovací látky a ty budou pod velmi přísnou kontrolou. Nikdo jiný, než určí vláda, se k ní nedostane,“ řekl deníku Metro mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Dodal, že na výrobě očkovací látky se v současné době podílejí na světě čtyři farmaceutické firmy. „Ty nyní jedou na maximum. I tak nejsou prozatím schopné najednou uspokojit ani úplné požadavky vyspělého světa,“ shrnul Sršeň.

Vakcínu, která do Česka dorazí zřejmě začátkem listopadu, tedy nebude možné získat jen k vlastní potřebě. Zatím není ani jasné, kolik dávek získají jednotlivé kraje.

Kraje musely své požadavky hlásit do konce minulého týdne ministerstvu zdravotnictví. Konečné výsledky proto dosud nejsou známé.

Z půl milionu vakcín, jež Česko zakoupilo, by mělo jít 250 tisíc k chronicky nemocným pacientům, 160 tisíc zdravotníkům a 90 tisíc k lidem zabezpečujícím chod státu. A co mají dělat ti, kteří mezi vybrané jedince nepatří nebo si tím nejsou jistí?

Ministerstvo zdravotnictví doporučuje se obrátit na praktického lékaře, aby rozhodl, zda má být pacient očkován, či nikoli.

„Pokud ano, pošle ho přímo do vakcinačního centra. Jejich seznam je na našich stránkách,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Sršeň. Ti, kteří vakcínu nedostanou, by se měli nechat očkovat alespoň proti sezonní chřipce.


Komentovat článek: A pro vás vakcínu nemáme

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku A pro vás vakcínu nemáme

Komentáře

dalších 9 komentářů
Josef vakcina  | 16. 11. 2009 16:52

lze volně koupit například v Maďarsku, takže ten komunismus, kdy stát určuje kdo co potřebuje je čistě naší zálažitostí.

Choronzon A kdo by očkování chtěl?  | 9. 11. 2009 12:09

Kdo z vás by se chtěl nechat očkovat poté co si zjistí něco o zákulisí tétoi choroby a firmě Baxter. Já se očkovat nenechám a vyzívám vás co se očkovat necháte at si o tom nejprve neco zjistíte. A pokud se přesto necháte očkovat, udelejte mi laskavost a chcipnete si tiše doma. Nehodlám se od vás nechat nakazit tim svinstvem co do vas pichnou.

Jiří Antonín Votýpka Nezoufejte kupte si badyán.  | 26. 10. 2009 17:40

Voňavé koření většinou z Asie je zdrojem léčivých látek v tabletách Tamiflue (omlouvám se když není název zcela správný). Nicméně tento lék je používán jako antivirotikum.Firma Roche zkoupila téměř celou produkci tohoto koření v Číně. Tyto vysušené semeníky magnolií doporučuje proti chřipce i ministr zdravotnictví Číny.Navíc je-li pravda, že se virus pro vakcínu množí na kuřecích embryích můžete se v budoucnu vyhnout případnému vzniku sarkomu. To znají chovatelé kanárů, kteří musí vařit každé vejce nejméně 10 minut, aby jejich opeření miláčci nedostali zmíněné nádorové onemocnění. Je u u lidí jinak, jsou odolnější, to však sám nevím, ale badyán v tomto chaosu občas žvýkám. Buďte zdrávi i bez vakcinace!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné