Přejít na obsah

AČMN: Postoj zdravotních pojišťoven může vyvolat další sociální konflikt ve zdravotnictví

zpět
12.8.2011
Předseda rady AČMN Eduard Sohlich.
zvětšitPředseda rady AČMN Eduard Sohlich.
Autor: Sestra

Předseda rady AČMN Eduard Sohlich. | Autor: Sestra

 

Zástupci nemocnic byli po včerejším jednání dohodovacího řízení o úhradách nemocnicím v roce 2012 mediálně zdrženliví. Doufali, že snaha zdravotních pojišťoven snížit úhrady v příštím roce na pouhých 95 % dosavadních úhrad a to bez zahrnutí zvýšených úhrad na platy lékařů a sester, je jen výchozím postojem, o kterém je možné dále jednat. Když zdravotní pojišťovny samy svůj požadavek na drastické snížení úhrad nemocnicím samy zveřejnily, potvrdily vážnost tohoto záměru. (tiskové sdělení AČMN)

K tomu AČMN musí upozornit, že inflace jen v roce 2011 se přiblíží 2 %, v roce 2012 lze v důsledku zvýšení DPH očekávat její růst nad 4 %, nezahrnutí nárůstu úhrad na platy lékařů a sester představuje další 2 % současných úhrad. Při nominálním snížení úhrad na 95 % bude představovat meziroční snížení reálných úhrad nejméně 13 %. To české zdravotnictví ještě nezažilo. Pokud ČR dodrží svůj závazek z Memoranda podepsaného s protestujícími lékaři a navýší platy lékařů a sester v roce 2012 o 10 %, při téměř 60 % podílů platů na nákladech to bude znamenat dalších 6 % chybějících prostředků.

Proto AČMN na jednání navrhla zachovat úhrady v roce 2012 na úrovni 100 % letošního roku, valorizovat je podle skutečného průběhu inflace obsahující i dopady zvýšení DPH a zahrnout i státem vyjednané a garantované navýšení platů. Ostatní asociace nemocnic tento přístup podpořily.

Pokud by zdravotní pojišťovny na svých návrzích setrvaly a úhradová vyhláška MZ byť jen z části jejich názor akceptovala, nemocnice by dokonce musely mzdy snížit a na obzoru by byl další konflikt ve zdravotnictví nesrovnatelný s tím, co jsme zažili na počátku roku 2011.

MUDr. Eduard Sohlich, MBA

  • *předseda AČMN**

Komentovat článek: AČMN: Postoj zdravotních pojišťoven může…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku AČMN: Postoj zdravotních pojišťoven může…

Komentáře

další 3 komentáře
josef | 15. 08. 2011 06:17

Pseudopojišťovny jsou plné neschopných birokratů , kteří se snaží a to často úspěšně deklasovat skutečnou medicinu.To může být pravda pouze v Česku.Co jsme to za společnost,kde do medicinského umění může kecat politickej blbec a zaměstnanec pseudopojišťovny ?

98 DAlší zdravotní pojišťovna  | 13. 08. 2011 09:49

Lékaři novou zdravotní pojišťovnu dohromady nedají, ale nemocnice na to mají. Musí na to jít jak magnát Chrenek z Ostravy.

A Č  | 12. 08. 2011 10:38

Zdravotní pseudopojišťovny nemají nárok na žádný postoj. Tak akorát se odporoučet a miliardy, které vyplýtvají svou blbostí, vrátit na skutečnou péči.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné