Adamec: Ministr chce pro lékaře příliš

Desetiprocentní navýšení platů lékařům, které požaduje ministr zdravotnictví David Rath, by bylo příliš vysoké vzhledem k ekonomickým možnostem nemocnic. Prohlásil to ve středu v Brně krajský radní František Adamec (KDU-ČSL)…

Nemocnice podle radního utáhnou sotva osmi-, nikoli desetiprocentní navýšení platů

Připomněl, že vedení Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče požaduje na příští rok zvýšení o 4,5 procenta. „To je v souladu našeho souhlasu v sociálním dialogu i s našimi možnostmi finančního zabezpečení,“ říká radní.

Odmítá, aby v důsledku neúměrného zvyšování mezd příliš narůstalo vnitřní zadlužení zdravotnických zařízení, aby na tyto disproporce doplácel pacient.

Kraj by musel pomoci dotacemi

Jihomoravský kraj si ještě před vyřčeným požadavkem nového ministra zdravotnictví nechal vypracovat analýzu osmiprocentního zvýšení platů.

Znamenalo by to pro devět krajských nemocnic navýšení o 79 miliónů korun a dalších jedenáct miliónů pro záchrannou službu. Podle Adamce by takové navýšení nemocnice samy jen velmi těžce mohly realizovat a kraj by musel dotovat z fondu zdravotnictví.

Jiné prostředky v rozpočtu kraje pro zdravotnictví nejsou, takže důsledkem by bylo téměř úplné vyčerpání tohoto fondu a zastavení plánovaných investic.

Například by se nemohla stavět nová parkoviště u nemocnic v Kyjově, Vyškově. Tišnovská nemocnice by neměla ani na parkoviště, ani na výměnu oken a na opravu střechy, v Hodoníně by chybělo na plánovanou rekonstrukci stravovacího provozu. Každé zdravotnické zařízení dostane od kraje na investice pro rok 2006 zhruba 10 až 15 miliónů korun.

Předpokladem zvýšení tržeb

Podle Adamce mají na vedení kraje vypočteno, že osmiprocentní zvýšení mezd v příštím roce by bylo možné jen za předpokladu, že se zvýší tržby nemocnic od zdravotních pojišťoven o tři procenta.

To je teoreticky maximální možná mez, předpokládají se nižší tržby. Ředitelé devíti krajských nemocnic dostali v úterý e-mailové doporučení, aby ve snaze ušetřit koruny neodkládali dlouhodobě naplánované operace, aby spíše hledali rezervy.

Zatím tato opatření oznámili na prosinec ve Fakultní nemocnici Brno. Tamní tisková mluvčí Anna Nesvadbová Právu sdělila, že na doporučení zatím oficiálně nereagují, ostatně odklad operací znamená pro špitál nesmírné organizační problémy.

Jiné východisko zatím nevidí. Důvodem, jak jsme již dříve oznámili, je dosud neuzavřená smlouva se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.

Jan Trojan,

Právo – Regionální mutace

Adamec: Ministr chce pro lékaře příliš
Ohodnoťte tento článek!