Advokát stanul po roce a čtvrt před kárným senátem za Diag Human

Po roce a čtvrt od vznesení kárné žaloby stanul v pátek poprvé před pražským kárným senátem České advokátní komory brněnský právník Zdeněk Nováček. Podle kárné žaloby porušil při uzavírání smlouvy s ministerstvem
zdravotnictví o poskytování právní pomoci ve sporu s Diag Human povinnosti advokáta…

Čelí i podezření, že své služby předražil.

Kárný senát o žalobě nerozhodl a zasedání po Nováčkově výslechu odročil. Ministr David Rath dnes uvedl, že ministerstvo chce po advokátovi peníze zpět.

„Jednání kárného senátu už bylo v minulosti čtyřikrát nařízeno, v pátek se však kárně obviněný a jeho právní zástupce poprvé dostavili k jednání,“ řekla mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková.

Kárný senát měl původně o žalobě jednat už předloni v prosinci, ze zasedání ale sešlo. I další tři pokusy o zahájení jednání loni v únoru, v dubnu a v květnu skončily neúspěchem. Nyní senát zasedání odročil, protože kárně obviněný a jeho právní zástupce navrhli další důkazy – například vyslechnutí svědků.

Nováčka pověřila zastupováním státu ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou bez výběrového řízení exministryně zdravotnictví Marie Součková. Později se objevilo podezření, že Nováček právní služby předražil. Advokát ale oponoval, že odměny účtoval řádně.

Pochybná smlouva právníkovi slibovala za zastupování státu odměnu deset milionů korun. Nováček prý ale celou částku nedostal, proto se chce o zbytek soudit. Stejně jako o dalších deset milionů korun, které měl dostat při vypovězení smlouvy, což se stalo loni v květnu.

Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun.

Ministerstvo po vypuknutí aféry naznačilo, že si Nováček za dva ze šesti právních úkonů neoprávněně vyúčtoval příliš vysokou částku. Za jeden právní úkon přes 1,6 milionu korun. Celkem si tedy údajně účtoval o 3,2 milionu korun více, než mu náleželo.

„Máme pocit, že částky nebyly stanoveny úplně správně. Chceme získat peníze z toho místa, kam byly odeslány, tedy z bankovního účtu pana Nováčka,“ uvedl Rath.

Bývalá ministryně zdravotnictví Součková čelí v souvislosti s uzavřením smlouvy trestnímu stíhání. Za porušování povinnosti při správě cizího majetku a za zneužívání pravomoci veřejného činitele jí hrozí až deset let vězení.

Státní zastupitelství původně na základě lékařské zprávy uvažovalo o přerušení stíhání kvůli špatnému zdravotnímu stavu Součkové. Z nové lékařské zprávy však podle dnešních informací televize Nova vyplývá, že bývalá ministryně může být postavena před soud.

„Předpokládáme, že do 15. února letošního roku proběhne její seznámení s výsledky vyšetřování. Máme dokladováno, že její zdravotní stav není tak vážný. Není důvod, abychom přerušovali trestní stíhání,“ sdělil Nově státní zástupce Tomáš Bláha.

Pokud by se její vina prokázala, bude podle Ratha ministerstvo požadovat nejspíš náhradu škody i po ní.

Zda se kárná žaloba týká předražení právních služeb, nechce ČAK komentovat s ohledem na povinnost mlčenlivosti. Nováček ale podle žaloby porušil podpisem smlouvy zákon o advokacii a stavovský předpis, zejména pravidla profesní etiky.

Pokud by ho kárný senát uznal vinným, mohl by ho potrestat například napomenutím, pokutou až do výše stonásobku minimální měsíční mzdy či dočasným zákazem výkonu advokacie. Nejpřísnějším postihem je vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!