Advokát z kauzy Diag Human žaluje ministerstvo o dalších deset milionů

Brněnský advokát Zdeněk Nováček zvýšil částku, kterou chce soudně vymáhat po ministerstvu zdravotnictví za právní služby ve sporu státu s firmou Diag Human. Původně žádal jen nedoplatek zbytku desetimilionové odměny – 55.550 korun. Nyní chce ještě dalších deset milionů…

PRAHA – korun.

„Zaplatil zatím jen (soudní) poplatek z původní žalované částky, nyní se ale poplatek zvýšil,“ řekl soudce Ivan Kratochvíl. Pokud Nováček ve lhůtě poplatek uhradí, soudce nařídí projednání sporu.

K důvodům zvýšení žalované částky se soudce nechtěl vyjádřit. Podle informací jde ale o dalších deset milionů, které měl Nováček dostat v případě vypovězení smlouvy s ministerstvem spravedlnosti. Úřad smlouvu vypověděl v květnu.

Nováčka pověřila zastupováním státu ve sporu s obchodníkem s krevní plazmou bez výběrového řízení bývalá ministryně Marie Součková. Smlouva uzavřená loni v září právníkovi slibuje za zastupování státu odměnu deset milionů korun bez ohledu na výsledek sporu. Dalších deset milionů korun měl dostat při vypovězení smlouvy, což se stalo v květnu. Kdyby Nováček za stát spor s Diag Human vyhrál, obdržel by podle smlouvy 170 milionů korun. Ministerstvo nyní namítá, že Nováček právní služby předražil, advokát tvrdí, že je ministerstvu účtoval řádně.

Podezření z předražení právních služeb nyní prověřuje také Česká advokátní komora (ČAK). Šetření původně zahájila sama pod tlakem médií, potom ale dorazil také podnět od tehdejšího ministra zdravotnictví Jozefa Kubinyiho. O tom, zda komora podá kárnou žalobu, rozhodne kontrolní rada v září. Pokud by dospěla k názoru, že Nováček pochybil, předložila by žalobu kárné komisi, která by rozhodla o postihu. Když se ukáže, že advokát neporušil žádné předpisy, šetření ČAK skončí odložením věci.

Výsledek případného soudního sporu není pro komoru důležitý. I kdyby soud uznal Nováčkovy finanční nároky, neznamená to automaticky, že se nedopustil kárného prohřešku. „S šetřením tedy nemusíme čekat na výsledek soudu,“ řekl již dříve tajemník ČAK.

Exministr Kubinyi dokonce v souvislosti s Nováčkovou smlouvu zvažoval, že na svou předchůdkyni Součkovou podá trestní oznámení. Nakonec se ale rozhodl předat případ Nejvyššímu kontrolnímu úřadu (NKÚ).

ČTK

Ohodnoťte tento článek!