Agel požádal o registraci zdravotní pojišťovny

Titulní obrázek

Společnost Agel, jejímž významným akcionářem je ocelářský magnát Tomáš Chrenek, podala žádost o registraci zdravotní pojišťovny. Agel už provozuje nemocnice na severní a střední Moravě a nedávno získala dlouhodobý pronájem tří nemocnic v Olomouckém kraji…

Pokud bude žádost o registraci pojišťovny schválena, Agel významně posílí svůj vliv v českém zdravotnictví. Uvedl to zpravodajský server Aktuálně. cz.

„Důvodem založení zdravotní pojišťovny jsou téměř čtrnáctileté zkušenosti Agelu s řízením a provozem zdravotnických zařízení včetně důvěrného poznání prostředí nemocnic, ambulantní sféry a potřeb pacientů,“ uvedl Tomáš Želazko z Agelu.

Žádost nyní musí posoudit ministerstva zdravotnictví a financí. Na posouzení mají zákonnou lhůtu šest měsíců.

„Vedení společnosti Agel očekává vyjádření ministerstva nejdříve koncem letošního roku,“ potvrdil serveru Želazko.

Resort zdravotnictví zatím nechce hodnotit, jakou má žádost Agelu šanci na úspěch. „Ze zákona je vytvoření nové pojišťovny možné,“ připustil mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Obavu z Chrenkova zdravotnického monopolu zatím ministerstvo nemá. „Důležité je, aby byla zachována konkurence jak mezi zdravotními pojišťovnami, tak mezi zdravotnickými zařízeními,“ prohlásil Cikrt.

Podle předsedy Svazu zdravotních pojišťoven Jaromíra Gajdáčka souvisí žádost Agelu s připravovanou reformou systému pojišťoven, kterou od roku 2009 chystá ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

„Možnosti pojišťoven se otevírají, vznikne konkurenční prostředí. Nevylučuji, že vzniknou i další nové pojišťovny,“ řekl Gajdáček, který věří, že ze vzniku nové pojišťovny by pacienti mohli profitovat. „Současné pojišťovny budou mít větší míru starostí o své klienty, aby jim neutekli ke konkurenci,“ odhadl.

Právo

Agel požádal o registraci zdravotní pojišťovny
Ohodnoťte tento článek!