Přejít na obsah

Akce Děkujeme, odcházíme začala: podporuje ji každý desátý lékař

zpět
19.5.2010
lékaři
zvětšitlékařiZdroj: www.newmexicoorthopaedics.com

lékaři | Zdroj: www.newmexicoorthopaedics.com

 

Do konce roku by mohl podat výpověď každý desátý lékař. Lékařské odbory totiž včera odstartovaly kampaň Děkujume, odcházíme, pokud se do konce roku nezvýší jejich mzdy, chystají se hromadné výpovědi.

Podporu akce již Lékařskému odborovému klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) vyjádřilo svými podpisy 1500 nemocničních lékařů, členů i nečlenů. Vedení svazu ale očekává, že po včerejší výzvě na mimořádném sněmu se jich připojí více.

„Konstatujeme, že realizaci kampaně „děkujeme, odcházíme“ a podání hromadné výpovědi lékařů vidíme jako jediné smysluplné opatření, které může iniciovat potřebné změny v resortu,“ uvedl v průběhu sněmu předseda LOK-SČL Martin Engel.

Odbory své požadavky představily již před několika týdny: chtějí vytvoření jednotné mzdové normy pro lékaře a ostatní zdravotníky, garantující hrubý příjem minimálně ve výši 1,5 – 3 násobku průměrné mzdy v ČR bez přesčasů odstupňované podle erudice lékaře.

„Požadujeme jednotnou mzdovou tabulku s upraveným tarifem, aby začínající lékař měl 215 korun na hodinu a plně erudovaný 430 korun. Teď má začátečník na hodinu 100 korun a lékař s dvacetiletou praxí něco přes 200,“ uvedl Engel.

Průměrný plat lékaře by tak z 45.000 až 50.000 měl stoupnout na 70.800 korun, zhruba na trojnásobek průměrného platu v zemi.

Požadavky jsou nereálné

Takové požadavky ale s největší pravděpodobností vyslyšeny nebudou. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně je takové navýšení mezd „zcela mimo realitu a možnosti zadluženého státu“, zvláště v době ekonomické krize. Požadavek lékařských odborů na jednotnou mzdovou tabulku ministerstvo rovněž odmítá.

„Jednotný způsob odměňování není v žádném standardním systému zdravotnictví. Ministerstvo podporuje, aby lékaři byli odměňováni podle schopností, náročnosti a kvality práce,“ uvedl pro ČTK Sršeň.

Stát by se podle Engela měl stydět, že tyto peníze ještě lékaři nemají. Uvedl, že požadavek LOK-SČL by zvýšil výdaje zdravotních pojišťoven zhruba o pět miliard. Nyní zdravotnictví spotřebuje 260 miliard ročně. Politici je podle Engela najdou, když zamezí korupci a stát zvýší platby zdravotního pojištění za státní pojištěnce.

Nechceme zasahovat do předvolebního boje

Pokud by lékaři dávali výpověď k 31. prosinci, dostaly by se nemocnice při dvouměsíční výpovědní lhůtě do problémů v březnu 2011. Většina zařízení by neměla dost lékařů na to, aby zajistila zdravotní péči.

Situace je nyní podle Engela „tragická“. Politici musejí přistoupit k zásadním řešením. LOK-SČL jim na to dává půl roku. „Nechceme zasahovat do předvolebního boje, je to námět pro politickou reprezentaci po volbách,“ zdůraznil Engel.

Nyní mají lékaři ve státních nemocnicích vyšší platy než v soukromých, protože státní nemocnice se řídí ministerskými platovými tabulkami. V akciových společnostech jsou platy smluvní a záleží jen na finančních možnostech zařízení, kolik lékařům dá.

Výzva LOK-SČL má podle Engela obrovskou podporu v menších nemocnicích, kde už nyní je lékařů nedostatek a je problém získat nové. V Praze zatím je podpora menší.


Klíčová slova

Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Akce Děkujeme, odcházíme začala: podporuje ji…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Akce Děkujeme, odcházíme začala: podporuje ji…

Komentáře

dalších 133 komentářů
dr.Bouzek Slovo ke Klatovskému  | 21. 05. 2010 22:01

Jsem hodně skeptický ke všem společnostem, které se vydávají za obránce lékařů, protože po mnoho let nejsou vidět žádné významné výsledky. Oproti jiným profesním skupinám je zastupování lékařského stavu vůči ostatním ubohé. Jenže lékaři jsou takoví zvláštní individualisté a holt se nic od ajznboňáků nenaučili. Snad až teď v poslední době. LOK je odborová organizace a žádá dodržování zákoníku práce a zvýšení mezd. To už tak odborové organizace dělají na celém světě. Nemyslím si, že zrovna LOK by se měl starat o tkáňovou banku a jiné podivnosti v našem zdravotnictví. Spíše bych to čekal od ČLK, jenže ta je ráda, že je a tím to končí. Slovo lékařů mělo větší váhu tak možná za časů primáře Thomayera a Prusíka, teď už hodně let ne. Lékaři jsou lepší údržbáři, ale hůře honorovaní. Netahejte sem pořád tu první republiku, tam už dávno nejsme.

Klatovský Slovo ke Klatovskému  | 21. 05. 2010 18:15

DrBouzek, já si myslím, že jsme v pohledu na dění ve shodě. Dokonce jsem s Vámi ve shodě i v tom, že je nutné léčit celé horečnaté tělo, jak jste naznačil. Jen si myslím, že při tom léčení je třeba tahat za společný provaz a ne si jen léčit svá "játra" v podobě mezd. A zatím jsem žádnou aktivitu LOKu kromě mzdových požadavků v tomto směru nezaznamenal. A slovo lékařů by mělo i přes kritický pohled laiků, přece jen silnější slovo.

Dr.Bouzek Slovo ke Klatovskému  | 21. 05. 2010 17:18

Tak šamani a kořenářky mohou léčit už dnes. Nikdo jim nebrání. Otázka je, jestli jim dá stát do ruky antibiotika a chemoterapeutika, o čemž si dovoluji pochybovat. A taky nevím, jestli by alternativci odoperovali zanícené slepé střevo nebo udělali císařský řez. Nadarmo lékaři nestudují nejdelší vysokou školu. Při privatizaci bylo přistupováno k lékařům velkoryse, ano. Lékaři tenkrát dostali vybavení za hubičku a ti, co to po nich chtějí převzít to musí krvavě platit. S tím souhlasím, ale prostě tenkrát byla taková Klausovská zlatokopecká horečka. Šel jste do banky, půjčil jste si šest melounů, jeden jste dal jako úplatek bankéři a ty peníze jste nikdy nemusel vracet. Nebo jste si založil fond, okradl jste spoluobčany v mezích Ježkovo-Třiskovo-Klausovy zákona a pohoda. Jak vznikali ti Kellnerové, Babišové, Bakalové? Jako Baťa umem a prací? Ne, rozkrádáním postsocialistického majetku! Ale ta doba je už pryč a to nenávratně. A že v medicíně existuje korupce. Ano a mě to neskutečně nasírá, jenže když lékaři své peníze nemohou dostat řádným způsobem, tak se k nim dostávají cestou šedé ekonomiky. Já to pane Klatovský neschvaluji, ale dokážu to pochopit. Sám to nedělám, byť mi to nemusíte věřit.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné