Přejít na obsah

Akciové nemocnice zatím dostaly stop

zpět
15.2.2006

Levicoví krajští zastupitelé nesouhlasí s transformací nemocnic. Ministerstvo k jejich spokojenosti převod pozastavilo. Kraj se kvůli tomu bude možná soudit. Nikdy nedopustíme, aby se z krajských nemocnic staly obchodní společnosti! Tato slova si zřejmě řekli komunističtí a sociálnědemokratičtí krajští zastupitelé před tím, než společně podali na ministerstvo vnitra podnět na pozastavení transformace...

Po několika týdnech jim přišla odpověď: založení obchodních společností se pozastavuje. „Takové vyjádření jsme předpokládali. Transformace je v nesouladu se zákonem, na což jsme dlouho upozorňovali. Bohužel, na naše připomínky koalice nedala a teď to dopadlo, jak to dopadlo,“vítá rozhodnutí zastupitel Zdeněk Dobrý (KSČM).

Hejtman nyní musel pozastavit veškeré práce, které měly z nemocnic udělat akciové společnosti. „Necháme si udělat rozklad. Uvidíme, jestli potom dá ministerstvo za pravdu nám. Pokud ne, je tady možnost, že to dáme k soudu,“naznačil hejtman Miloš Vystrčil (ODS).

Jeho kroky ale musejí nejprve odsouhlasit zastupitelé. Ti se sejdou v březnu. Podle hejtmana se ale možná setkají ještě dřív, a to na mimořádném zasedání. S transformací nesouhlasili také někteří lékaři Pozastavení změny hospodářskoprávní formy nemocnic z příspěvkových organizací na akciové společnosti má své odpůrce a zastánce také v řadách zdravotníků.

„Pozastavení považuji za rozumné. Vždycky budu tvrdit, že forma akciové společnosti je špatná. Za dobrý považuji zákon o neziskových nemocnicích. Jsem všemi deseti pro,“vyjádřil se šéf jihlavského lékařského odborového klubu Lukáš Velev.

S mírnými rozpaky se na rozhodnutí dívá ředitel novoměstské nemocnice Zdeněk Kadlec. „Každá forma má své výhody a nevýhody. Forma příspěvkové organizace je však dlouhé roky přežitá. Nyní záleží na zřizovateli, jak se k tomu postaví,“nechal se slyšet Kadlec.

O převodu krajských nemocnic na akciové společnosti rozhodli nadpoloviční většinou zastupitelé loni v září. S transformací tehdy ostře nesouhlasili pouze levicoví zastupitelé.

„Změnou formy nemocnic bychom ze zdraví udělali zboží, a to ve zdravotnictví zkrátka nejde!“ míní Dobrý. Levicoví zastupitelé se obávali, že po transformaci by docházelo k rušení některých méně lukrativních oborů a k propouštění zdravotníků.

Pravice to však popírá. Nemocnice v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově byly již před několika měsíci zapsány jako prázdné akciové společnosti, dosud ale stále fungují jako příspěvkové organizace. Na zapsání čekala zbývající tři zdravotnická zařízení - v Třebíči, Novém Městě na Moravě a v Jihlavě.

JITKA ROHOVSKÁ, Deníky Bohemia


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Deníky Bohemia

Komentovat článek: Akciové nemocnice zatím dostaly stop

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné