Přejít na obsah

Akciovky platily lékařům o 2000 korun méně, sestrám o 4000

zpět
8.7.2009

Mzdy v akciových společnostech loni sice rostly rychleji než ve státních zařízeních, dlouhodobý rozdíl v platech se tím ale nenarovnal. Lékaři a zubaři tak měli loni plat o 2000 korun nižší než jejich kolegové ve státních zařízeních. S nižšími platy se musely spokojit i sestry, ty dostávaly v průměru o 4000 korun méně...

V akciovkách skoro o 3000 méně

Informace o mzdách za rok 2008 zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). V akciových společnostech činila průměrná měsíční mzda lékaře a zubaře 43.767 korun, sestry 20.504 korun. Tyto částky zahrnují i přesčasy a odměny. Průměrný příjem byl 21.386 korun, oproti předchozímu roku stoupl o devět procent. Ve srovnání s průměrným platem v zemi, který činil 24.282 korun, byl příjem v akciových společnostech o 2896 korun nižší. V průměru tyto zaměstnanci brali o 3500 korun méně než kolegové ve státních zařízeních.

Sestry o polovinu méně než lékaři

Ve státních zařízeních činila průměrná měsíční mzda lékaře a zubaře loni 45.781 korun, sester 24.221 korun, suma zahrnuje i přesčasy a odměny. Tarifní plat se podílel na celkovém průměrném platu lékařů a zubařů 49,3 %. Z ostatních složek jejich platu významnější podíl tvořily odměny 12,4 %, osobní příplatek 10,7 % a práce přesčas 8,6 %. Za posledních pět let došlo k postupnému nárůstu podílu tarifního platu. Platový tarif lékařů a zubních lékařů se dlouhodobě pohyboval do roku 2003 okolo 40 %. Průměrný měsíční plat všeobecných sester a porodních asistentek představoval stejně jako v roce 2007 zhruba polovinu průměrného měsíčního platu lékařů a zubních lékařů. Ve sledovaném roce činil celkový průměrný měsíční plat 24 221 Kč, přičemž tarifní plat tvořil přes 62 %. Všeobecné sestry a porodní asistentky byly zařazeny převážně v 8. až 10. platové třídě. Proti roku 2007 vzrostl celkový průměrný plat o 5,8 %. Průměrný příjem byl 24.867 korun, tedy o 585 korun vyšší než průměr republikový.

Do výpočtu průměrného platu ve zdravotnictví podle platných předpisů o platu se nezahrnují platy krajských hygienických stanic a Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Zaměstnanci těchto organizací jsou odměňováni jako zaměstnanci ve státní správě.

Od července mají z rozhodnutí vlády mít sestry ve státních zařízeních o 15 procent vyšší tarif, to je měsíčně zhruba 2000 korun navíc. Na sestry v akciových společnostech v majetku krajů a v soukromých zařízeních se nařízení vlády nevztahuje. Ministerstvo zdravotnictví proto vyjednalo s kraji, že sestrám také přidají. Pokud by to neudělaly, rozdíl mezi platy sester ve státních a privátních zařízeních by stoupl měsíčně na 6000 korun, což by mohlo výrazně přispět k odchodům sester z těchto zařízení. Jak kraje slib naplní, uvidí sestry počátkem srpna na výplatních páskách za červenec.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Akciovky platily lékařům o 2000 korun méně,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Akciovky platily lékařům o 2000 korun méně,…

Komentáře

dalších 32 komentářů
emigrant Re:realita z mého pohledu v Rychnově....  | 20. 07. 2009 17:01

Proboha jaké personální dopady?, Jestli jste tak neschopný, že neseženete práci za více než 100 kč/ hod., pak si opravdu nic jiného nezasloužíte, chce to jen trochu sebeúcty a odvahy.... zde je u 2.atest. 27 euro/hod., tak na co čekáte, čeho se bojíte ???

lékař Oblastní nem. realita z mého pohledu v Rychnově....  | 16. 07. 2009 10:37

Měsíční hrubá mzda je u nás 24000kč hrubého u 2-atestovaného lékaře. Na některých odděleních dělají lékaři práci za dalšího lékaře (= 2 úvazky), jsou přepracovaní, nemohou si vybírat dovolené ani přesčasy bez problémů. Personální situace se neřeší, vedení nemocnice je to jedno. Jako hloupé ovce s tím lékaři sami ani odbory bohužel nic nedělají. Ani se nesejdeme na schůzi....vedení LOK nehájí zájmy lékařů a "kamarádí" se s vedením nemocnice. Přitom by stačilo kolektivně vypovědět smlouvy na přesčasovou práci nad 150h ročně nebo dohody na služby. Je to směšná situace, kdy lékař po 6letech studia a dalších minimálně 6ti letech praxe bere ani ne průměrnou hrubou mzdu je přepracován a ani si nemůže dostatečně odpočinout. Tato situace může do budoucna přinést jen problémy hlavně z hrozícího rizika pochybení zdr. personálu z důvodu chyb z přepracování a nedostatečného odpočinku a směšného finančního ohodnocení. Místo toho, aby nás zaplatili a sehnali další lékaře investuje vedení a.s. -defakto vedení holdingu do minimálně pochybných zakázek svých kamarádů v soukromých firmách , kterým dá "hezky" vydělat. Také u nás neexistuje nic jako pozitivní listy, léková politika, kontroly efektivity léčby...atd. Pak se nelze divit , že za rok je dluh kolem 50mil. korun, čehož opět využívá vedení k argumentacvi, že nemá peníze. NENÍ ČAS SE PROBUDIT?? - nebo takovouto nemocnici zavřít??? Omlouvám se , že se nepodepíši, ale mohlo by to pro mne mít negativní personální dopady. Děkuji a pochopení.

Lemmy Kilmister Už je to fakt votrava, porád to samý, posun furt jen do větších sraček  | 10. 07. 2009 12:33

furt se to opakuje, celkem známá fakta, koho překvapí, že v a.s. maj lidi m´ˇn peněz, proto snad vznikli, ne?! V privátních šptitálech, koupených v 90.letech to tak funguje už dlouhá léta a v mnohem větší obludnosti, tak co jako. Stejně s tim nikdo nic neudělá, wohnout zůstane wohnoutem a vypláče se maximálně manželce/milence, milencovi / když je buzna/ na rameno. Furt to samý, už neaktuální. mě už přijde jako aktuálnější problém, že je počasí na ANANAS, takže se blbě jezdí na bajku a nedá se ani na snowboardu,neí sníh, a na ledovci jezdim nerad...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné