Aktuálně.cz: K žalobě na firmu Merck se připojilo i 25 Čechů

Titulní obrázek

K hromadné žalobě na farmaceutickou firmu Merck kvůli vedlejším účinkům jejího léku Vioxx se připojilo i 25 Čechů, kteří žádají milionové odškodné. Účast Čechů v žalobě k americkému soudu iniciovala Liga ochrany spotřebitele…

Informoval o tom server Aktuálně.cz.

Společnost Merck byla v roce 2004 nucena stáhnout Vioxx z trhu, protože se ukázalo, že při jeho delším užívání se zvyšuje riziko infarktu.

Mezi českými žalujícími, které vyhledala Liga ochrany spotřebitele, je i osmasedmdesátiletý Lubor Bořek z Vamberka. Vioxx začal používat k tišení bolestí kloubů v březnu 2001. V srpnu 2003 ho ale postihla vážná mozková příhoda a byl převezen na jednotku intenzivní péče. Kromě toho mu praskly vředy v břiše, ochrnul na levou část těla a od té doby je upoután na invalidní vozík. V té době se už i v Česku o problémech s Vioxxem vědělo a Bořek přestal lék na doporučení lékařů používat, uvedl server.

Další postiženou mezi tisíci žalujících je Vladimíra Schneiderová z Brna. Také ona se k žalobě se přidala poté, co si o ní přečetla v inzerátu Ligy ochrany spotřebitele. „Vioxx jsem používala pouze měsíc a stihl mi ublížit,“ řekla serveru. Po vysazení léku údajně začala trpět cévními chorobami a udělal se jí otevřený bércový vřed.

Hromadná žaloba uživatelů Vioxxu nyní čeká, až bude postoupena soudu v americké Louisianě. Je k ní připojeno už 6500 lidí z celého světa. „Odškodnění v hromadné žalobě může podle odhadů amerických právníků dosáhnout více než čtyř milionů korun na osobu. Překvapilo nás proto, že se zatím přihlásilo tak málo lidí,“ řekl Aktuálně.cz Adam Daněk, právník Ligy ochrany spotřebitele, který se případem zabývá. Původně Liga ochrany spotřebitele slibovala odškodnění až ve výši 9,5 milionu korun.

V Česku lék používalo podle některých zdrojů až pět tisíc pacientů. Liga ochrany spotřebitele organizuje kromě žaloby u amerického soudu také hromadnou žalobu u českých soudů. „Je to pojištění pro případ, že by k soudu v Louisianě nebyla připuštěna,“ řekl serveru Daněk.

Americký soud ve středu zrušil nedávné rozhodnutí poroty, podle kterého měla farmaceutická společnost Merck zaplatit bývalému agentovi FBI Geraldu Barnettovi odškodné 50 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč) za infarkt, jenž utrpěl po užívání jejího přípravku proti bolesti kloubů Vioxx.

Soudce nezpochybnil závěr poroty, že firma vědomě dezinterpretovala či nezveřejňovala informace o léku, ale nařídil nové řízení pro stanovení finančního odškodnění. Odškodné 50 milionů dolarů je podle něj nadměrné.

Firma Merck minulý měsíc oznámila, že ve druhém čtvrtletí více než zdvojnásobila zisk na 1,5 miliardy dolarů (33 miliard Kč) ze 721 milionů před rokem, kdy byly výsledky zasaženy jednorázovými daňovými náklady. Současně zvýšila odhad celoročního zisku.

ČTK

Aktuálně.cz: K žalobě na firmu Merck se připojilo i 25 Čechů
Ohodnoťte tento článek!