Aktuálně.cz: Zemanovi se líbí nadstandardy, s Hegerem řešil kouření

Při schůzce mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem se mluvilo o financování zdravotnictví i sporu s lékařskou komorou.

A i když je Hegerův úřad v poslední době kritizován také ze strany koaličních partnerů, sklidil ministr na půdě Hradu pochvalu. Zemanovi se překvapivě líbí jeho plán se zavedením takzvaných nadstandardů.

Během pondělního jednání nakonec došlo také na Zemanův zdravotní stav. „Bavili jsme o tom, že když je člověk ve vyšším věku, tak určité neduhy má a tak jsme naťukli jeho kouření,“ řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Heger.

Aktuálně.cz: O čem jste se na schůzce s prezidentem Zemanem bavili a jak k ní vůbec došlo?

Jednalo se o iniciativu pana prezidenta. Zve si ministry postupně, já jsem zdaleka nebyl první. Přede mnou u něj byl třeba pan ministr Fiala. On si tak mapuje situaci a ptá se na situaci v resortech.

Ptal se mě na to, jak to vypadá se zdravotnictvím, se stabilitou a já jsem mu referoval o tom, jak se vyvíjí financování, jak se snažíme zvyšovat efektivitu, když nejsou peníze ve státním rozpočtu, aby se do zdravotnictví mohly přilévat.

Ptal se na úhradovou vyhlášku. Dokonce jsme mluvili o nadstandardech. A to mě potěšil, protože on si myslí, že nadstandardy jsou správná cesta, pokud se podaří udržet medicínu v rozumné kvalitě. Nadstandardy by mohly být možností, jak dostat více peněz od bohatších lidí do systému.

A.cz: V posledních dnech Hrad říkal, že má pan prezident virózu. Doporučil jste mu jako lékař něco?

Ne, o tom jsme nemluvili. Bavili jsme o tom, že když je člověk ve vyšším věku, tak určité neduhy má a tak jsme naťukli jeho kouření.

Je jasné, a tak koncipujeme to naše protikuřácké tažení, že nemáme zájem přesvědčovat zavilé kuřáky a být nějak militantní vůči nim, spíše apelujeme na mladé lidi, aby nezačali kouřit.

Celý rozhovor najdete na serveru Aktuálně.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!