Přejít na obsah

Akutní lůžka mizí, tvrdí statistika

zpět
15.3.2011
pacient, nemocnice, pokoj, kapačka, infuze
zvětšitpacient, nemocnice, pokoj, kapačka, infuzeZdroj: www.whypop.net

pacient, nemocnice, pokoj, kapačka, infuze | Zdroj: www.whypop.net

 

Nižší objem poskytované péče i méně času stráveného na lůžku: to je vývoj akutní péče za rok 2010. Počet akutních lůžek klesl téměř o dvě procenta, lůžek následné péče naopak přibývalo, a to o 4, 2 procenta.

Na konci roku 2010 bylo ve 189 nemocnicích přes 62.000 lůžek. Nejvíc lůžek ubylo na odděleních očním a radiační onkologie, nejvíce přibylo lůžek dlouhodobé ošetřovatelské péče a na novorozeneckých úsecích.

Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky nepatrně klesalo také využití celkové lůžkové kapacity nemocnic a to o 1,7 dne na 253,8 dne, což bylo způsobeno zejména nižším využitím lůžek akutní péče i lůžek novorozeneckých.

Pacienti na akutních lůžkách strávili v nemocnicích v roce 2010 v průměru o 0,4 dne méně než v roce předchozím. Naopak průměrná ošetřovací doba na lůžkách následné péče vzrostla o 1,4 dne a činila 44,2 dne.

Na Moravě se rozhodne do konce května

Samovolná redukce lůžek akutní péče směřuje k trendu, který nastolilo ministerstvo: tedy jejich rušení a transformace na lůžka následné péče.

V současné době ministerstvo a pojišťovny pracují na analýzách, na jejich základě se pak bude rozhodovat kolik lůžek a kde bude zrušeno. P

ůvodní informace hovořila o deseti tisících, toto číslo ale nebylo podle kritiků ničím podloženo Jihomoravský kraj, kde je hejtmanem šéf Asociace krajů Michal Hašek (ČSSD), jako první podepsal před dvěma týdny s ministerstvem zdravotnictví dohodu o spolupráci na koncepci lůžkové péče.

Návrh nové podoby nemocniční sítě na jižní Moravě má být hotov do konce května. Podobné dohody by mohly postupně vzniknout se všemi kraji.

Nižší objem péče souvisí s modernizací

Důvodů, proč počet hospitalizovaných i objem poskytnuté péče na akutních lůžkách klesá, může být mnoho.

„Vzhledem k tomu, že pokles je dlouhodobý a poměrně pozvolný, lze předpokládat, že souvisí s rozvíjením nových moderních léčebných postupů. Stále častější jsou také zákroky tzv. jednodenní chirurgie, kdy je pacient krátce po zákroku propuštěn do domácího ošetření a do zdravotnického zařízení dochází pouze na kontroly,“ píší statistici na svých stránkách.

Z celkem 62.219 nemocničních lůžek je 84,5 procenta akutních, 11,9 procenta ošetřovatelských a 3,6 procenta novorozeneckých.

Tři desítky nemocnic následné péče mají 2517 lůžek, jsou to čtyři procenta nemocničního fondu. Ze 189 nemocnic jich 19 řídí ministerstvo zdravotnictví, 24 spravují kraje, 121 zařízení je privátních, kde zřizovatelem je jiná právnická osoba.


Klíčová slova

Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Související články

21.2. Je tu šance vyléčit nemocnice Je tu šance vyléčit nemocnice
0 příspěvků
30.1. Lůžka zrušte v Praze, vzkazují Hegerovi Lůžka zrušte v Praze, vzkazují Hegerovi
5 příspěvků
26.11. Heger: Méně peněz zdravotnictví nezadluží Heger: Méně peněz zdravotnictví nezadluží
4 příspěvků
13.9. Nemocnice budou muset šetřit Nemocnice budou muset šetřit
1 příspěvků

Komentovat článek: Akutní lůžka mizí, tvrdí statistika

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Akutní lůžka mizí, tvrdí statistika

Komentáře

další 3 komentáře
dotaz Kam zmizel člověk léčený?  | 15. 03. 2011 13:43

Že nás zde již neoblažuje?

Jiri Zelezny Nesprávná čísla  | 15. 03. 2011 11:25

Na pocitani nemocnic, lekaru, jakoz i poctu luzek neni cas. Vsechny sily ted musime soustredit na scitani obyvatelstva.

AČMN Nesprávná čísla  | 15. 03. 2011 10:59

Údaje o počtu krajských a privátních nemocnic jsou nesmyslné. Z uváděného počtu 121 privátních nemocnic jsou 3/4 další krajské, městské a cirkevní a jen zbytek jsou soukromé.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné