Alergici si asi budou muset od dubna více připlatit na léky

Titulní obrázek

Alergici si možná od letošního dubna budou muset více připlatit na své léčení. Lékaři se totiž obávají, že se mají snížit úhrady od zdravotních pojišťoven na léky, které alergici potřebují, a to by znamenalo, že pacienti doplatí víc…

Zatím je to zhruba sto, ale i 300 Kč měsíčně. Kolik by to bylo od dubna, si nikdo netroufá říci.

„V této chvíli tuto zprávu nebudu nijak komentovat, protože kategorizační proces, který stanovuje úhrady léků od zdravotních pojišťoven, stále probíhá. Proto jsou tyto zprávy předčasné,“ řekl Právu ve středu Tomáš Cikrt, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

„Budeme včas, v předstihu, než příslušná vyhláška vyjde, informovat o průběhu kategorizace i dopadech, které by případné rozhodnutí na pacienty mělo,“ uvedl.

Podle něho alergici mohou používat mnoho druhů léků. Paleta je velmi široká.

Jak včera řekla Právu primářka Irena Krčmová z Ústavu klinické imunologie a alergologie ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, u nás je nyní asi 2,5 miliónu alergiků, kteří berou léky. Postižených stále přibývá. „Jde o celoživotní onemocnění, které může mít během života různé etapy,“ prohlásila.

Profesor Václav Špičák, alergolog z dětského oddělení v pražské Fakultní nemocnici Bulovka, soudí, že přibývá alergiků, kteří jsou náchylní na pět i více alergenů. Podle něj nemoc zhoršuje i stres.

Právo

Alergici si asi budou muset od dubna více připlatit na léky
Ohodnoťte tento článek!