Alergici zaplatí za léky víc peněz

Pojišťovny se v nejbližší době chystají prudce zdražit mimo jiné i poplatky za tzv. antihistaminika, tedy léky proti alergii. Je tedy pravděpodobné, že pacienti budou muset hlouběji sáhnout do kapsy. V současné době stojí například vyšetření, které testuje léky, jež by mohly alergii vyvolat…

PLZEŇ – 500 korun, hradí je však zdravotní pojišťovny. Každý alergik by měl podle lékařů alespoň jednou ročně podstoupit podrobnější imunologické vyšetření. To je ale momentálně neúnosné vzhledem k nákladům dosahujícím až 20 tisíc korun na jednoho pacienta. Běžná léčba dětského astmatika, která nejčastěji spočívá v dvoukombinaci léků preventivních, jež pacient užívá v průběhu celého roku v kombinaci s léky záchrannými, kterými odstraňuje akutní potíže, přijde za rok na deset až dvacet tisíc korun. Z toho si dětský pacient hradí měsíčně 300 korun. Kombinace léků však může být mnohem složitější, a tedy i mnohem nákladnější.

Osob s alergiemi přibývá. Podle průzkumů se jedná řádově o dvojnásobný nárůst v průběhu deseti let. Nejčastějším a zároveň nejnebezpečnějším projevem alergie je astma. Mezi astmatiky patří v současné době asi pět až deset procent naší populace. Dalšími projevy jsou ekzémy, které se vyskytují u každého pátého alergika. Podle plzeňské alergoložky Ester Seeberové je alergie dědičná. „Alergici dostávají před začátkem pylové sezony léky. Ti, kteří dosud problémy neměli, nebo se u nich dloudodobě neobjevily, by měli vyhledat lékaře, který jim předepíše léky tlumící alergické potíže,“ uvedla alergoložka.

„Ve vyspělých zemích světa tvoří astmatici pět až patnáct procent populace, v ČR je to asi jen jedno až pět procent populace,“ uvedla primářka Helena Honomichlová z plzeňské Fakultní nemocnice. „Velké procento astmatiků žije s nesprávnými diagnózami opakovaných respiračních onemocnění nebo kašlů,“ poznamenala primářka.

OLGA ČERMÁKOVÁ, Plzeňský deník, 7.6.2001

Ohodnoťte tento článek!