Alkohol stál místo ředitele šumperské záchranky

Vleklé problémy s alkoholem stály místo šéfa šumperské záchranné služby Petra Žáka. Tuto informaci včera potvrdilo tiskové oddělení Olomouckého kraje, pod který záchranka jako nezisková organizace spadá. Petr Žák podal žádost o ukončení pracovního poměru dohodou k 31. srpnu.

Olomoucký kraj –

„Žáka považujeme za mimořádně schopného odborníka, který se vypracoval z lékaře ARO až na ředitele. Byl členem ministerské komise k tvorbě legislativy Zdravotnické záchranné služby a obecně byl považován za pracovníka, který pro zdravotnictví hodně vykonal. Přesto bylo nutné v tomto případě přijmout razantní opatření,“ uvedl ve stanovisku krajského úřadu tiskový mluvčí hejtmanství Ivo Heger.

„Urgentní medicína klade na lékaře mimořádné nároky. Na jejich úsudku a schopnosti činit rychlá rozhodnutí závisí zdraví i lidské životy, proto byla s Žákem ukončena pracovní smlouva,“ dodal Heger.

Ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje Ivo Mareš naopak popřel, že by důvodem náhlého odchodu Petra Žáka z vedoucí funkce bylo hrubé porušení pracovní kázně.

K tomu mělo podle zdroje z krajského úřadu, který je s případem velmi dobře obeznámen, dojít 4. srpna. Tehdy byl Žák v době své služby podnapilý.

„Nejednalo se o ojedinělý případ,“ uvedl zdroj z kraje, který se oblastí zdravotnictví zabývá. Podle něj výsledky dechové zkoušky u lékaře ukázaly vysoké promile alkoholu.

„Je pravda, že jsem 4. srpna v Šumperku byl. Důvodem ale bylo jednání o transformaci záchranné služby. Není pravdou, že bychom Žákovi měřili hladinu alkoholu dýchacím přístrojem. Žák mi pouze předal návrh dohody o rozvázání pracovního poměru,“sdělil Mareš.

Bývalého ředitele Petra Žáka se ve čtvrtek nepodařilo zastihnout ani doma, ani na mobilním telefonu. Ředitelem šumperské záchranné služby byl 6. srpna jmenován Vojtěch Gedeon, který předtím pracoval u záchranky jako řadový lékař.

Hana Kubová, Olomoucký den

Ohodnoťte tento článek!