Přejít na obsah

Alzheimerovu nemoc má v ĆR 140.000 lidí, národní plán péče není

zpět
12.6.2014
senioři, stáří
zvětšitsenioři, stáříZdroj: Shutterstock

senioři, stáří | Zdroj: Shutterstock

 

Alzheimerovu nemoc má 140.000 Češek a Čechů a se stárnutím nemocných přibývá. V roce 2050 jich může být v ČR 225.000. Ve zdravotnických a sociálních zařízeních se léčí minimum, tři čtvrtiny jsou v péči rodin, kterým se dostává jen velmi malé, nebo žádné pomoci, řekla ČTK předsedkyně České Alzheimerovské společnosti (ČAS) Iva Holmerová.

Politici by podle ní už měli začít řešit zajištění péče o nemocné i pomoc rodinám a přijmout národní akční plán pro Alzheimerovu nemoc.

„Permanentně politiky oslovujeme, ale stále bez výsledku,“ uvedla a připomněla, že národní plány v USA či Francii podpořili prezidenti.

Alzheimerova nemoc narušuje myšlení, paměť i úsudek. Pacient „bloudí“ ve světě zdravých, potřebuje trvalou pomoc okolí. U nemocných nastává zrychlené stárnutí mozku. S věkem postižených přibývá: v 65 letech trpí Alzheimerovou demencí pět procent lidí, v 80 letech třetina.

Nemoc byla pojmenována po Aloisi Alzheimerovi, od jehož narození uplyne v sobotu 150 let. V Německu v roce 1907 popsal výskyt tzv. plaků v mozku jako příčinu demence u jedné pacientky. Podle Holmerové by se v Česku měl spíše připomínat Oskar Fischer, který ve stejném roce v Praze popsal 12 případů pacientů s mozkovými plaky.

Podklady pro národní plán, které připravila ČAS, počítají i s učebními programy pro zdravotníky, sociální pracovníky nebo třeba policisty, aby věděli, když najdou dezorientovaného člověka, jak k němu přistupovat.

„Protože Česko stále Plán Alzheimer nemá, vytvořili jsme v Praze 8 vlastní Plán Alzheimer. V jeho rámci pořádáme setkání s dětmi ze školek, učiteli nebo policií,“ řekla Holmerová, která působí také jako ředitelka a primářka Gerontocentra v této městské části.

ČAS vydala řadu osvětových brožurek, například pro pečující rodiny, a v projektu Bezpečný návrat vybavuje nemocné identifikačním náramkem. Pořádá i osvětové besedy pro veřejnost. „Potkáme se příští týden s učitelkami mateřských škol a dětmi, předvedeme jim dětskou knížku Kouzelný magnetofon o tom, jak se stárne. Je to vlastně dětská učebnice, ze které se děti dozvědí, jak mohou pomáhat starším lidem.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Alzheimerovu nemoc má v ĆR 140.000 lidí,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné