Ambulance dostanou v roce 2015 od VZP až o 415 mil. kč víc

Ambulantní lékaři dostanou v příštím roce za léčení od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) až o 415 milionů korun víc. Vyplývá to ze série dohod, které dnes VZP a Česká lékařská komora (ČLK) představí novinářům.

Celkem by podle zdravotně pojistného plánu měli v příštím roce dostat ambulantní specialisté, praktici a gynekologové od VZP 22,923 miliardy korun, letos je to 21,115 miliardy.

VZP se podle Kabátka tato investice jednoznačně vyplatí. Právě fungování ambulantního segmentu je ve velké míře určující pro pohyb pacienta v systému, a tedy i pro výši a účelnost nákladů.
Navýšení dostanou lékaři při vyúčtování za rok 2015, může to být až o 320 milionů víc, dalších 95 milionů korun si mohou rozdělit v bonifikaci za celoživotní vzdělávání.

Konkrétně se VZP s ČLK dohodla na navýšení objemu tzv. referenčních bodů, což je jedno z kritérií, jež ovlivňují výslednou hodnotu bodu.

Oproti letošnímu roku zvolí VZP v příštím roce také vstřícnější postup při odměňování za celoživotní vzdělávání lékařů. U ambulantních specialistů, gynekologů a praktiků dosáhnou na finanční bonusy nově i ti poskytovatelé, kteří doloží celoživotní vzdělávání garantované ČLK alespoň poloviny lékařů. VZP také zmírní regulace za léky a zdravotnický materiál.

Ohodnoťte tento článek!