Přejít na obsah

Ambulantní lékař nebo lékař v nemocnici - měnili byste?

zpět
13.2.2007

Soukromí lékaři si stěžují na nejisté příjmy, lékaři v nemocnicích na nezaplacené přesčasy. Ti, co mají privátní ordinace, "závidí" kolegům z nemocnic jejich zaměstnanecké jistoty. Nemocniční lékaři zase věří, že by měli v soukromé praxi lepší příjmy...

„Neměli bychom se nechat postavit jedni proti druhým - nemocniční lékaři, praktici, ambulantní specialisté tak, jak je to patrné z mnoha ostatních příspěvků a reakcí,“ vyzývá své kolegy pražská lékařka Kateřina Baziková, která má soukromou praxi v oboru dětské psychiatrie.

„Každá skupina má problémy a bylo by dobře, abychom si dokázali představit problémy ostatních. I já jsem pracovala jako nemocniční lékař a dosud si na to pamatuji.“

Hlavní problém tkví podle Bazikové v tom, že každý ambulantní lékař byl někdy nemocničním lékařem, ale opačně je to asi zřídka.

„Taky jsem sloužila od pátku od sedmi ráno do pondělí čtyř hodin odpoledne, měla jsem pět služeb v jednom týdnu, sloužila jsem s horečkou, pásovým oparem… Jenže dovedou si lékaři v nemocnici představit, jaké to je, když nevíte, zda vůbec dostanete za práci zaplaceno, kdy to bude, kolik si strhnou, kolik budete platit regulaci za léky? Nemůžete si dovolit být nemocný, protože jste po uši v dluzích,“ poznamenává lékařka.

Život soukromníka

Mladý praktický lékař Pavel Touška porovnává svou situaci se situací svých kolegů, kteří pracují v nemocnici. „Je mi 31 let a pracuji ve své ordinaci jako praktický lékař pro dospělé v okresním městě v severozápadních Čechách. Práce je dost, baví mne, moje příjmy hodnotím jako velmi dobré ve srovnání s vrstevníky i staršími lékaři, kteří zůstali v nemocnici. Váhající mladé kolegy bych chtěl povzbudit, aby se dali na cestu praktického lékaře pro dospělé. Pravděpodobně se dočkají vlastní soukromé praxe mnohem dříve než odborní lékaři, věkový průměr praktiků je vysoký,“ uvedl lékař již dříve v diskusi na webu Zdraví.Euro.cz.

Soukromí lékaři jsou zadlužení, platí penále, platby mají trvale zaklesnuté u pojišťoven. Toto vše je však vyváženo pocitem svobody a možností se sám rozhodovat, vyplývá z názorů lékařů.

„Privatizace lituji vždy, když se blíží výplatní termín zaměstnanců, konto v bance k nule a platby pojišťoven jsou v nedohlednu. Ale tyto momenty jsou vyváženy bohatě pocitem svobody rozhodování, sice limitované stavem vlastních prostředků, ale přeci jen k nezaplacení,“ říká soukromá lékařka Hana Pácaltová.

Svobody si cení také soukromý chirurg Oldřich Ryšavý: „S kolegou provozujeme soukromou chirurgickou ambulanci už téměř patnáct let. Hodně pracujeme, naše ordinační doba je čtyři dny v týdnu 12 hodin, v pátek pak do 15.30. Po začátku v prostorách polikliniky „v hotovém“ jsme byli po její privatizaci vyhnáni a museli jsme se zaúvěrovat a vybudovat nové prostory včetně RTG. Rok jsme nepřinesli domů peníze, ale naši zaměstnanci dostávali ve srovnání s ostatními kolegy vždy nadstandardní mzdu. Dnes jezdím v 10 let starém autě a chystám se stavět dům. Mé sestry a RTG laboranti mají cca 18 tisíc hrubé mzdy. Jsem rád, že jsem se tak tehdy rozhodl. Jsem totiž svůj pán, i když uvázaný u své ordinace. Nemusím poslouchat primáře a ředitele. Jsem spokojený asi proto, že jsem to neměl lehké. Vážím si toho, že je to právě tak,“ uvedl před časem lékař pro Zdraví.Euro.cz.

Život zaměstnance

A jak se žije ve srovnání se soukromými lékaři řadovým zaměstnancům nemocnic? Z pohledu soukromých lékařů nemusejí řešit opožděné platby pojišťoven, dluhy bankám či odchody sestřiček do státních nemocnic za lepším.

A pohled samotných nemocničních lékařů? Neplacené či špatně placené přesčasové hodiny bez vyhlídky na výraznější změnu. Aktuálně – v souvislosti s novým zákoníkem práce vyjednávají s managementem nemocnic o výši odměn za ústavní pohotovostní službu v rámci dohody o pracovní činnosti. „Naše akciová společnost si to vyřídila s těmi, co odmítli podepsat dohodu a „odměnu“ za službu kolem 80 Kč na hodinu. Vedení jim zakázalo dělat přesčasy a stavět je do služeb. To byla rychlost, jak všichni začali podepisovat. Jak by ne, když základní plat nestačí na uživení jejich rodin a nikdo nemá z těch mizerných platů žádné finanční rezervy,“ uvedl čtenář podepsaný jako David Kobza.

Jaké jsou vaše zkušenosti?

Měnili byste soukromou ordinaci za práci v nemocnici a naopak?

Děkujeme všem za účast v diskusi. Na odměnu v podobě odborné literatury se mohou tentokrát těšit:

MUDr. Kateřina Baziková

MUDr. Jiří Kokeš

MUDr. Jitka Čišecká

MUDr. Irena Prudká

SEZNAM NABÍZENÝCH TITULŮ:

Gastroskopie (Maxdorf)

Infekce v gynekologii (Maxdorf)

Fotodermatózy (Maxdorf)

Myasthenia gravis (Galen)

Technologie léků (Galen)

Primární hyperparathyreóza (Galen)

Transplantace v experimentu (Galen)

Neurorehabilitace (Galen)

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Ambulantní lékař nebo lékař v nemocnici -…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ambulantní lékař nebo lékař v nemocnici -…

Komentáře

dalších 75 komentářů
Lada Re:debaty netřeba  | 4. 05. 2007 20:03

Kardiologie je extrem, vim z vlastni zkusenosti. Zkuste treba obycejny internista bez sonografie vs. nemocnicni internista lekar, uz to nebude tak zhave.

Lada Re:Re:Re:neměnili bychom  | 4. 05. 2007 19:57

Hmmm...ono bohuzel treba na okresni interni JIP/KJ ona ta prace neni uz treba ani pocit z toho uspokojeni nic, moc... treba v kardiologii dnes lecitelny pacient temer okamzite miri do nektereho z kardiocenter ktere se o nej jeste perou. Uspokojeni z toho ze intubuju a davam na ventilator 90 dedecka/babicku se srdecnim selhanim ktereho temer jiste vim ze ho nesundam ja osobne zadny nemam :-( Cekam z hruzou leckdy jakeho alkoholika, toxikomana, sebevraha ktery me nakonec zazaluje zas dovezou.. tolik k te krasne medicine :-) v okresni nemocnici.

Vlada Re:Re:Re:Re:neměnili bychom  | 4. 05. 2007 19:50

No problem je ze tyto erudovane ARIPOVE sestry nam houfne zdrhli do zahranici, zavadit dnes na okresni JIP/ARO o dobre erudovanou sestru je problem.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné