Ambulantní lékaři chtějí bránit soukromé praxe

Před záměry vlády varuje Koalice ambulantních lékařů. „Nechceme, aby nám stát určoval, co smíme dělat,“ řekl její mluvčí Pavel Neugebauer. Vedení koalice, která sdružuje dvacet tisíc praktických lékařů, specialistů, stomatologů a lékárníků, proto včera zveřejnilo dokument „Patero proti desateru“…

V něm polemizují s deseti hlavními body koncepce zdravotnictví, kterou ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) slíbila zveřejnit v pondělí.

Lékaři varovali, že pokud stát zasáhne do jejich vlastnických práv, neuzavřou v roce 2006 nové smlouvy s pojišťovnami a budou vybírat peníze přímo od pacientů s tím, že jim částku později vrátí pojišťovna.

Ministryně prohlášení tvrdě kritizuje: „V oblasti financování zdravotnictví jsou vážné problémy, přesto se domnívám, že zástupci koalice zvolili nevhodné cesty k řešení,“ odpověděla s dodatkem, že lékaři chtějí porušit ústavu, podle níž má být zdravotnictví bezplatné.

V Pateru stojí, že členové koalice chtějí udržet soukromé praxe a odmítají návrat před rok 1989.

K tomu prý míří účelové hlasování ČSSD s komunisty ve sněmovně, kteří před týdnem odhlasovali zákaz převodu nemocnic na akciové společnosti.

Lékaři odmítají také dílčí novely zdravotnických zákonů a požadují nejdříve přijmout koncepci, na které by se sociální demokraté shodli s ODS. „Zdravotnictví se nemůže měnit každé čtyři roky jiným směrem,“ poznamenal prezident Stomatologické komory Jiří Pekárek.

Na iniciativu reaguje s rozpaky mluvčí České lékařské komory Pavel Kubíček:

„Návrat před rok 1989 si přece nepřeje nikdo,“ míní. „Dokud se nebudeme bavit o spoluúčasti, tak stejně nemá žádná koncepce smysl,“ říká Kubíček.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!