Ambulantní lékaři nejsou spokojeni

Titulní obrázek

Sílící nespokojenost se stavem zdravotnictví vedla k sepsání dopisu, který jindřichohradečtí ambulantní specialisté poslali ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi. Odpověď zatím nedostali. Lékařům se zejména nelíbí některé nesmyslné vyhlášky a limity pojišťoven…

za jejichž překročení jsou penalizováni.

„Za poslední roky jsme slyšeli už mnoho slibů od několika ministrů. Každý z nich rozjel nějakou reformu, ale pak ji jeho nástupce zrušil. Existuje tak mnoho nesmyslných vyhlášek a některé jsou dokonce protichůdné,“ vysvětlil jeden z podepsaných lékařů Tomáš Albrecht.

Za nadstandard se zaplatit musí

Dopis upozorňuje také na to, že české zdravotnictví je na vysoké úrovni a metody léčby jsou stále modernější, ale také nákladnější, na což současné solidární zdravotní pojištění nereflektuje. „Řešení vidím v˙definování základní péče, kterou mají lidé hrazenou z veřejného pojištění,“ míní lékař Otakar Pokorný.

Na tomto se shodují i další lékaři. Připomínají také, že by systému prospělo, kdyby se pacient mohl rozhodnout, zda chce zvolit postup hrazený ze zdravotního pojištění, nebo zda si je ochoten připlatit za nadstandartní výkon či materiál. „Proč by si pacient nemohl připlatit například na omyvatelnou a odlehčenou sádru či na lepší endoprotézu? Vždyť u zubních lékařů tento systém funguje již dlouhou dobu,“ vysvětlil Albrecht.

Limity jsou zrádné

Nespokojení lékaři by také uvítali zrušení limitů na poskytovanou péči. V praxi to totiž znamená, že doktoři jsou penalizováni za to, že ošetří více pacientů, než jim dovolí limit. „Je to nesmyslné. Nemohu přece ovlivnit počet lidí, kteří upadnou a něco si zlomí,“ zlobí se lékař chirurgické ambulance Tomáš Albrecht.

Pelhřimovský deník

Ambulantní lékaři nejsou spokojeni
Ohodnoťte tento článek!