Přejít na obsah

Ambulantní lékaři nejsou spokojeni

zpět
18.4.2007

Sílící nespokojenost se stavem zdravotnictví vedla k sepsání dopisu, který jindřichohradečtí ambulantní specialisté poslali ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi. Odpověď zatím nedostali. Lékařům se zejména nelíbí některé nesmyslné vyhlášky a limity pojišťoven...

za jejichž překročení jsou penalizováni.

„Za poslední roky jsme slyšeli už mnoho slibů od několika ministrů. Každý z nich rozjel nějakou reformu, ale pak ji jeho nástupce zrušil. Existuje tak mnoho nesmyslných vyhlášek a některé jsou dokonce protichůdné,“ vysvětlil jeden z podepsaných lékařů Tomáš Albrecht.

Za nadstandard se zaplatit musí

Dopis upozorňuje také na to, že české zdravotnictví je na vysoké úrovni a metody léčby jsou stále modernější, ale také nákladnější, na což současné solidární zdravotní pojištění nereflektuje. „Řešení vidím v˙definování základní péče, kterou mají lidé hrazenou z veřejného pojištění,“ míní lékař Otakar Pokorný.

Na tomto se shodují i další lékaři. Připomínají také, že by systému prospělo, kdyby se pacient mohl rozhodnout, zda chce zvolit postup hrazený ze zdravotního pojištění, nebo zda si je ochoten připlatit za nadstandartní výkon či materiál. „Proč by si pacient nemohl připlatit například na omyvatelnou a odlehčenou sádru či na lepší endoprotézu? Vždyť u zubních lékařů tento systém funguje již dlouhou dobu,“ vysvětlil Albrecht.

Limity jsou zrádné

Nespokojení lékaři by také uvítali zrušení limitů na poskytovanou péči. V praxi to totiž znamená, že doktoři jsou penalizováni za to, že ošetří více pacientů, než jim dovolí limit. „Je to nesmyslné. Nemohu přece ovlivnit počet lidí, kteří upadnou a něco si zlomí,“ zlobí se lékař chirurgické ambulance Tomáš Albrecht.

Pelhřimovský deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Pelhřimovský deník

Komentovat článek: Ambulantní lékaři nejsou spokojeni

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ambulantní lékaři nejsou spokojeni

Komentáře

dalších 5 komentářů
Mgr. Petr Máca Penalizace?  | 18. 04. 2007 21:57

Ale podle ředitele VZP nejsme za překročení limitů penalizováni, máme to prý chápat jako "množstevní slevu".....

Re:Nechápu proč jsou SAS nespokojeni  | 18. 04. 2007 10:47

Gojko Mitič byl jen jako indián, jinak to byl pohledný herec.Horák se bát nemusí.

Pigor MDPHD Jak na smilování boží  | 18. 04. 2007 10:31

čekám na chvíli, až praktici začnou vypovídat smlouvy s pojišťovnami, tak jako to už dělají zubaři. Zatím to všechno k tomu zdárně spěje.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné