Přejít na obsah

Ambulantní porody nebudou

zpět
14.6.2007

"Chtěli jsme reagovat na opakované požadavky klientek porodnice, ale do našeho záměru se výrazně opřeli pediatři. Rozhodli jsme se proto, že bude rozumnější od této nabídky raději odstoupit," sdělil ve středu Deníku ředitel nemocnice Václavík...

Porodit a odejít i s novorozencem během několika hodin domů. Takovou nabídku pro nastávající maminky představila minulý týden nemocnice ve Frýdlantu v Čechách. Místní pediatři se však postavili ostře proti.

„Chtěli jsme reagovat na opakované požadavky klientek porodnice, ale do našeho záměru se výrazně opřeli pediatři. Rozhodli jsme se proto, že bude rozumnější od této nabídky raději odstoupit,“ sdělil ve středu Deníku ředitel nemocnice Břetislav Václavík.

Aktuální zavržení ambulatntních porodů ve frýdlantské nemocnici však nemusí být definitivní.

„Budeme zkoušet vypracovat novou variantu ambulantních porodů a snažit se o tom více jednat jak s jednotlivými pediatry, tak s Českou lékařskou komorou. Přece jenom je to o mnoho bezpečnější, než domácí porod,“ sdělil primář gynekologicko-porodnického oddělení frýdlantské nemocnice Pavel Černý.

Pediatři to ale vidí jinak. „Je to velice rizikový způsob porodu, po kterém může dojít k výrazným komplikacím. Novorozené dítě by měl alespoň dvakrát denně vidět odborník, což je při tomto způsobu technicky nemožné. Proto se stavím k ambulantním porodům velmi negativně,“ vysvětlila postoj pediatrů frýdlantská dětská lékařka, Věra Martincová.

Podle ní by měl na novorozence po porodu dohlížet specializovaný neonatolog.

Ambulantní porody jsou zatím nejen v kraji, ale v celé republice unikátní. Dosud je nabízela pouze pražská porodnice U Apolináře.

I ta však podle Břetislava Václavíka od porodu, po němž matka s dítětem opustí porodnici za 2 až 24 hodin, nakonec ustoupila kvůli výraznému snížení zájmu ze strany rodiček.

Aleš Vávra, Regionální deníky


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deníky

Komentovat článek: Ambulantní porody nebudou

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ambulantní porody nebudou

Komentáře

dalších 16 komentářů
Silvie Re:Re:Re:Milá zuzano  | 16. 06. 2007 14:35

Tak se vám asi smůla lepí na paty,poněvadž já mám jen ty dobré zkušenosti s personálem.Taky je třeba být trochu ohleduplný jako pacient,a né přijít na porodní sál,a očekávat,že jsem středem vesmíru.Když mluvím o komfortu,tak věřím v to,jak se do lesa volá,tak se z lesa ozývá.A to je celá pravda.

Zuzana Re:Re:Milá zuzano  | 16. 06. 2007 10:41

Tak tak. Ženy by rodily v porodnicích jistě rády, kdyby porodnická péče byla na úrovni slušného lidského přístupu. Medicínsky je na tom české porodnictví velmi dobře, ale přístup lékař - pacientka je otřesný.

Lesana Re:Milá zuzano  | 15. 06. 2007 19:03

No vidíte, a já mám známou, které doma zemřelo miminko v cca měsíci. Že bychom pro jistotu zůstali celý život v nemocnici? KOnečně, kolik dětí je zmrzačeno nebo zabito při autonehodách, a přesto jsem ještě neslyšela veřejně mluvit lékaře o nezodpovědných rodičích, kteří vezou dítě autem :o/ Ambulantní porody bývají v zahraničí naprosto regulérní způsob péče a mé známé, které tak rodily, měly poporodní péči proplácenou zdravotní pojišťovnou (péče porodní asistentky, o jaké se českým ženám může leda zdát - u nás se kolikrát ani nedovoláme nároku na ty 3-4 návštěvy PA v domácnosti na pojišťovnu, na které máme nárok, protože pojišťovny nemají PA nasmlouvané) - jenom u nás je to PROBLÉM. Vlastně v českém porodnictví je PROBLÉM skoro všechno - nejenom ambulantní porody, ale též porody doma, porody v porodních domech, porody, které VEDE vlastní porodní asistentka (ne u kterých je jenom jako doprovod, které samostatně vede a zodpovídá za ně), ve většině nemoci i tzv. přirozené porody, porody do vody, konečně pokud se podívám na druhou stranu porodní péče, tak ani epidurál na přání není úplně běžný (nejsou lidi, platí se horentní částky - ne všude, pravda), císař na přání taky nepatří mezi možnosti volby, vlastní lékař k porodu se už domlouvá líp, ale většina gynekologů k porodům svých klientek nedochází... KURŇA, tak co v českém porodnictví vlastně POŘÁDNĚ funguje? :o/ MMCH neonatolog který mé dítě propouštěl do domácí péče, v ambuporodu problém neviděla, a ani jedna ze dvou pediatriček, které jsem pro své děti měla a kterým jsem důvěřovala, taky ne ;o)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné