Ambulantní specialisté projednají požadavky na odměňování

Zorjan Jojko.

Ambulantní specialisté projednají na odpoledním sjezdu požadavky na odměňování pro příští rok. S tím, co jim v úhradové vyhlášce z peněz zdravotního pojištění přidělil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), spokojeni nejsou.

Nárůst je prý výrazně nižší, než jim při vyjednáváních ministr slíbil a případné zvýšení nepokryje náklady praxí.

„Nesouhlasíme s úhradovými dodatky ke smlouvě, které vycházejí z úhradové vyhlášky pro rok 2016. Členy jsme vyzvali, aby je zatím nepodepisovali. Zkusíme vyjednat se zdravotními pojišťovnami lepší úhrady,“ řekl ČTK předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko.

Sdružení zastupuje téměř 2000 lékařů, na sjezd by mělo dorazit 160 delegátů. Přítomni budou i zástupci zdravotních pojišťoven. Očekává se ostrá diskuse, kdy lékaři budou žádat víc a pojišťovny se budou bránit, že víc dát nemohou.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) už koncem října zveřejnila, že úhradovou vyhlášku považuje za maximum možného. Další navýšení úhrad by prý vedlo k destabilizaci hospodaření VZP v roce 2016.

„Chceme zopakovat zástupcům pojišťoven hlavní body, které považujeme za špatné. To znamená pokles hodnoty bodu, nový těžko čitelný vzorec pro úhrady s absolutním stropem, dvojí regulace zvlášť účtovaného materiálu a léčivých prostředků,“ shrnul Jojko. Deklarovaná tři procenta navýšení, na nichž se zástupci lékařů shodli s ministrem, jsou podle Jojka „jen na papíře“, úhradové dodatky by podle něj měly vypadat jinak.

Na setkání očekávají ambulantní specialisté ministra, podle sdělení tiskové mluvčí ho zastoupí ředitelka odboru Helena Rögnerová. Ministerstvo už vyhlášku vydalo, měnit ji nemůže, podle Jojka by ale mohlo dosáhnout zlepšení plateb pro ambulantní specialisty skrze své zástupce ve správních radách zdravotních pojišťoven.

Ambulantní specialisté projednají požadavky na odměňování
Ohodnoťte tento článek!