Ambulantní specialisté žádají pojišťovny, aby platily podle dohod

Titulní obrázek

Ambulantní specialisté se obávají, že když budou pojišťovny platit pouze podle vyhlášky, klesnou jim příjmy. Stejně jako praktici musí i řada ambulantních specialistů vracet VZP loňské přeplatky. Praktičtí lékaři kvůli tomu vyhlásili krizový stav…

Ambulantní specialisté žádají zdravotní pojišťovny, aby jim letos platily za léčení podle uzavřených dohod. V otevřeném dopise připomínají, že ministerská vyhláška to připouští.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude podle zjištění ČTK v zásadě z dohod vycházet. Nyní analyzuje technická řešení, která lékaři doplnili. Zaměstnanecké pojišťovny projednají návrh lékařů ve čtvrtek.

Ambulantní specialisté se obávají, že když budou pojišťovny platit pouze podle vyhlášky, klesnou jim příjmy. Stejně jako praktici musí i řada ambulantních specialistů vracet VZP loňské přeplatky. Praktičtí lékaři kvůli tomu vyhlásili krizový stav. VZP v úterý přiznala chybu ve výpočetním systému, úhrady praktikům přepočítá.

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Pavel Tautermann ČTK řekl, že si dohodli s pojišťovnami způsob plateb, který všem vyhovoval. Ministerstvo ale provedlo ve vyhlášce změny, aby text neodmítli vládní legislativci. Norma je tak výhodnější pro pojišťovny, ušetří jim peníze.

Podle Tautermanna nedostávají už nyní ambulantní specialisté čtvrtinu práce zaplacenou, ale stejné je to podle něj v zahraničí. Nová vyhláška však tento propad podle Tautermanna ještě zvětšuje.

Ředitel VZP Pavel Horák nevidí jako problém, aby jeho pojišťovna postupovala podle původních dohod. „Z filozofického hlediska je pro nás přijatelné postupovat podle dohod, pokud to vyhláška umožňuje. Technické návrhy, které zpřesňují výklad dohod, musíme nejprve propočítat a zjistit, jak by to fungovalo,“ řekl ČTK.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera ČTK řekl, že počká na vyjádření rady svazu. „Jsou tam určitě věci, na kterých se dohodneme. Nicméně domnívám se, že opouštět regulaci cenou bodu je nestandardní. Bude to chtít analýzu,“ řekl ČTK.

Výkonný místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko upřesnil, že lékaři chtějí, aby se jim úhrady za roky 2005, 2006 a 2007 počítaly podle téhož seznamu výkonů. Vyhláška ale počítá s tím, že se pojišťovny budou řídit zněním platným v daném roce.

V roce 2006 byl jiný seznam výkonů než v roce 2005, výrazně stoupla ve výkonech cena lékařské práce. Pokud by se porovnávaly výkony podle dvou seznamů, lékaři by museli loni a letos udělat oproti roku 2005 méně výkonů, aby vyhověli původním limitům. „My jsme chtěli, aby se vše hodnotilo podle nového seznamu. Účelem je, aby se srovnávaly počty výkonů, nikoli částky,“ uvedl Jojko.

Problém mají podle něj ambulantní specialisté i s ustanovením, že když ošetří méně než 50 pacientů jedné pojišťovny, dostanou o dvě procenta nižší úhrady. Nelíbí se jim ani to, že pacienti ze zemí EU se jim budou nově započítávat do limitů, zatím je vykazovali samostatně.

ČTK

Ambulantní specialisté žádají pojišťovny, aby platily podle dohod
Ohodnoťte tento článek!