Přejít na obsah

Ambulantní specialisté žádají pojišťovny, aby platily podle dohod

zpět
4.1.2007

Ambulantní specialisté se obávají, že když budou pojišťovny platit pouze podle vyhlášky, klesnou jim příjmy. Stejně jako praktici musí i řada ambulantních specialistů vracet VZP loňské přeplatky. Praktičtí lékaři kvůli tomu vyhlásili krizový stav...

Ambulantní specialisté žádají zdravotní pojišťovny, aby jim letos platily za léčení podle uzavřených dohod. V otevřeném dopise připomínají, že ministerská vyhláška to připouští.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) bude podle zjištění ČTK v zásadě z dohod vycházet. Nyní analyzuje technická řešení, která lékaři doplnili. Zaměstnanecké pojišťovny projednají návrh lékařů ve čtvrtek.

Ambulantní specialisté se obávají, že když budou pojišťovny platit pouze podle vyhlášky, klesnou jim příjmy. Stejně jako praktici musí i řada ambulantních specialistů vracet VZP loňské přeplatky. Praktičtí lékaři kvůli tomu vyhlásili krizový stav. VZP v úterý přiznala chybu ve výpočetním systému, úhrady praktikům přepočítá.

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Pavel Tautermann ČTK řekl, že si dohodli s pojišťovnami způsob plateb, který všem vyhovoval. Ministerstvo ale provedlo ve vyhlášce změny, aby text neodmítli vládní legislativci. Norma je tak výhodnější pro pojišťovny, ušetří jim peníze.

Podle Tautermanna nedostávají už nyní ambulantní specialisté čtvrtinu práce zaplacenou, ale stejné je to podle něj v zahraničí. Nová vyhláška však tento propad podle Tautermanna ještě zvětšuje.

Ředitel VZP Pavel Horák nevidí jako problém, aby jeho pojišťovna postupovala podle původních dohod. „Z filozofického hlediska je pro nás přijatelné postupovat podle dohod, pokud to vyhláška umožňuje. Technické návrhy, které zpřesňují výklad dohod, musíme nejprve propočítat a zjistit, jak by to fungovalo,“ řekl ČTK.

Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera ČTK řekl, že počká na vyjádření rady svazu. „Jsou tam určitě věci, na kterých se dohodneme. Nicméně domnívám se, že opouštět regulaci cenou bodu je nestandardní. Bude to chtít analýzu,“ řekl ČTK.

Výkonný místopředseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko upřesnil, že lékaři chtějí, aby se jim úhrady za roky 2005, 2006 a 2007 počítaly podle téhož seznamu výkonů. Vyhláška ale počítá s tím, že se pojišťovny budou řídit zněním platným v daném roce.

V roce 2006 byl jiný seznam výkonů než v roce 2005, výrazně stoupla ve výkonech cena lékařské práce. Pokud by se porovnávaly výkony podle dvou seznamů, lékaři by museli loni a letos udělat oproti roku 2005 méně výkonů, aby vyhověli původním limitům. „My jsme chtěli, aby se vše hodnotilo podle nového seznamu. Účelem je, aby se srovnávaly počty výkonů, nikoli částky,“ uvedl Jojko.

Problém mají podle něj ambulantní specialisté i s ustanovením, že když ošetří méně než 50 pacientů jedné pojišťovny, dostanou o dvě procenta nižší úhrady. Nelíbí se jim ani to, že pacienti ze zemí EU se jim budou nově započítávat do limitů, zatím je vykazovali samostatně.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Ambulantní specialisté žádají pojišťovny, aby…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Ambulantní specialisté žádají pojišťovny, aby…

Komentáře

dalších 7 komentářů
Zorjan Jojko Re:Re:z doktora úředník  | 4. 01. 2007 23:14

Pro MUDr. Krasavce: Myslím, že neplatí, že, pokud se někdo věnuje čistě a jen medicíně, automaticky ji dělá dobře a že, pokud se někdo věnuje i něčemu jinému, dělá právě medicinu špatně. Vašich názorů, jak je čtu zde v diskusích, si, pane doktore Šimku, vážím. Jsem také toho názoru, že vyhlášky 550/05 Sb. a 101/06 Sb. dostaly systém úhrad mimo rozsah středoškolské matematiky a ty všechny komplikovanosti, které jsou dnes vymýšleny, jsou jejich důsledkem. Jedním z mých záměrů je maximální jejích zjednodušení. Myslím ale, že se to neobejde bez revize Seznamu výkonů, který až příliš často neodráží reálné náklady naší práce. Otázkou je, zda je to reálné.

Tomáš Rozsíval, MUDr Re:Re:z doktora úředník  | 4. 01. 2007 18:57

Hora ruit, respice finem, pane kolego Šimku..... Opravdu si nemyslím, že by kolegové, tzv. vyjednači, byli medicinští blbci. Velmi obdivuji to, co dělají, i když já tomu, přiznám se, také nerozumím a jsem na tom stejně, jako Vy. Ale každá informace je pro mne cenná a pokud si ji umím přeložit a upravit, případně s někým zkonsultovat, což je ostatně poznaná nutnost, tak je to přínos. Nikdy bych si nedovolil podle toho krasavce hodit do luftu něco tak blbého. Já znám spousty lékařů, kteří už bohužel skutečnou medicínu zapoměli a nikdo jim léčení nezakáže. Potom to dopadá jako v HB u Zelenky, nebo v té Sušici,vraždění nemluvňat/, kde to jednoznačně zapinkali doktoři! Věřte, že není nic horšího, než apatie, rezignace, lhostejnost, snoubící se s blbostí a pocitem nadřazenosti. Jednoho takového "krasavce", který si již od promoce dělá album svého ksichtu, aby ty dámy viděly jak vypadal s tím účesem v roce 1975 a jak je krásný dnes, znám osobně... Jinak jenom hrabe pod sebe a ostatní jsou pro něj plebs. I takoví doktoři léčí lidi....

Bohumír Šimek Re:z doktora úředník  | 4. 01. 2007 14:41

Vážení kolegové vyjednávači a politici! Má vůbec někdo z vás doopravdy zájem o kvalitní medicínu? Proč se vyjednávají tak složité vztahy, že většina lékařů není schopna si ověřit, zda je pošťovna neokrádá? My bychom měli hlavně léčit! A nebýt zavaleni nesmyslnou byrokracií! Quo usquem tandem Catilina patientia nostra abuteris?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné