Ambulantních specialistů na počet lidí má ČR téměř nejvíc v OECD

praktik, lékař, seniorka, pacientka

Ambulantních specialistů má Česká republika na počet obyvatel téměř nejvíc ze zemí OECD, víc jich má jen Řecko. Vysoké jsou i počty návštěv pacientů, a to dvojnásobné proti průměru EU, který je pět až sedm návštěv za rok.

Z dokumentu, který ČTK dalo ministerstvo zdravotnictví, vyplývá, že v Česku počet ambulantních specialistů dlouhodobě roste, zatímco počty zubařů či praktiků jsou zhruba stejné. Ministr Leoš Heger (TOP 09) není pro rázné zásahy, lékařů prý ubude přirozenou cestou.

Na 1000 obyvatel má Řecko 1,8 ambulantních specialistů, Česko 1,4, méně než jednoho mají Rakousko, Maďarsko či Portugalsko, méně než 0,8 Německo či Belgie, méně než 0,6 Británie, Nizozemsko či Norsko. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) má 34 členů, jsou v ní ekonomicky nejrozvinutější země světa.

„Já myslím, že k usměrnění tohoto přebytečného čísla by vedl postupný útlum ambulantního sektoru přirozeným způsobem, nikoli drakonické zavírání ordinací, ale spíše utlumením dalšího rozvoje a přirozeným odchodem lidí do důchodu,“ řekl ministr ČTK.

Lékaři si podle něj pacienty zvou příliš často, možná je to tradice z minulosti, že lidé jdou k lékaři s každým píchnutím a nejsou zvyklí vzdělávat se v péči o vlastní zdraví, poznamenal. Lze podle něj mluvit příliš husté síti lékařů.

Podle náměstka Petra Noska je otázkou, zda není tento sektor v ČR již nasycen a případné ekonomické problémy některých praxí nejsou způsobeny příliš velkou konkurencí v dané odbornosti na daném území.

Lékařská komora uspořádala protest, který měl upozornit na ohrožení péče v ordinacích ambulantních specialistů. Šéf komory Milan Kubek je také ambulantní specialista. Podle jeho propočtu klesnou ambulantním specialistům letos příjmy od pojišťoven o 20 procent. Příčinou je podle něj úhradová vyhláška, komora na ni chystá ústavní stížnost.

Podle Noska si ambulance příjmy udrží na úrovni roku 2011, klesnou jen ambulancím s „nadprodukcí“. Situaci komplikuje i to, že praxím dobíhají smlouvy s pojišťovnami. Ty toho chtěly využít jako loni u nemocnic, aby s některými ambulancemi už smlouvy nenavázaly.

„Ambulantní lékaři v jednání uznali, že jim dáváme jakési záruky, kdyby propady byly větší, že bude snaha vyhlášku dorovnat,“ řekl Heger.

Předseda Sdružení ambulantních specialistů Zorjan Jojko ČTK potvrdil, že se podařilo s ministerstvem a zdravotními pojišťovnami dojednat, že smlouvy dostanou všichni ambulantní specialisté. Lékaři si také vyjasnili nový systém úhrad a zdá se, že by opravdu valná většina praxí neměla mít kvůli nové úhradové vyhlášce problém.

Sdružení původně vyzvalo své členy k masivní účasti na dnešním protestu, po jednání na ministerstvu zvolilo vyčkávací taktiku. Až slovní sliby budou potvrzeny i písemně, nebude podle Jojka už další důvod k protestům.

Zdravotnictví podle ministra díky řadě reformních opatření výrazně zvýšilo efektivitu a je připraveno, až nastane hospodářský růst, aby se srovnaly propočty úhrad výkonů a časem zase začaly růst mzdy.

Podle statistiků dosáhl v roce 2011 průměrný plat lékaře 59.000 korun, v řadě nemocnic ale i 100.000. Loni byly proti průměrné mzdě v zemi platy lékařů na úrovni 2,4násobku, ve fakultních nemocnicích 2,7násobku.

Ohodnoťte tento článek!