Americká studie potvrzuje efektivitu protikuřáckých zákonů

kouření, cigarety

Američtí zákonodárci mají v boji za zákaz kouření v restauracích a na veřejných místech další zbraň – studii amerického Lékařského institutu (IOM), která dokazuje, že zákaz kouření v restauracích a na veřejných místech má zásadní vliv na snížení počtu infarktů u nekuřáků.

Důkazy jsou jasné,“ uvedl Thomas Frieden z amerického Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDCP), které si studii objednalo. „Nekuřácké zákony neškodí obchodu a pomáhají omezit výskyt infarktů u nekuřáků,“ uvedl Frieden v souvislostí se studií, která by se měla stát hlavní pákou při prosazování nekuřáckých zákonů.
Tým Lékařského institutu pod vedením Lynn Goldmanové zrevidoval výsledky 11 studií, které zkoumaly výsledky zákazu kouření na veřejných místech v USA, Kanadě, Itálii a Skotsku. Pokles počtu infarktů se v různých studiích pohyboval od 6 do 47 procent.
„Není pochyb o tom, že zákazy kouření mají pozitivní vliv na zdraví občanů,“ uvedla Goldmanová. Ze studie vyplývá, že pokles počtu infarktů se může projevit i během relativně krátké doby. Ve městě Helena ve státu Montana zaznamenali vědci 16procentní pokles již během prvních šesti měsíců platnosti zákazu, zatímco počet infarktů v okolních oblastech, kde není kouření omezeno, se naopak zvýšil. Ve městě Pueblo v Coloradu klesl za tři roky platnosti zákazu počet infarktů o 41 procent.
Účinnost protikuřáckých zákonů se různí podle toho, jak jsou nekuřáci v různých zemích vystaveni pasivnímu kouření. Pokud se pohybují v silně zakouřeném prostředí, hrozí jim stejné riziko srdečních onemocnění, jako kdyby vykouřili přibližně devět cigaret denně.
Studie IOM by měla sloužit jako základní dokument při rozhodování amerického Kongresu o protikuřáckých zákonech. Kouření je zatím omezováno v 21 amerických státech.
V České republice bude novela takzvaného protikuřáckého zákona platit od poloviny příštího roku. Restauratéři si podle ní budou moci vybrat, zda bude jejich zařízení kuřácké či nekuřácké, a podle toho jej viditelně označí.
Ačkoli veřejnost stále spojuje kouření spíš s rakovinou plic, jeho vliv na srdce a cévy je stejně zásadní a projeví se daleko dříve. Podle zdravotních statistik připraví tento zlozvyk každoročně o život celosvětově šest milionů lidí.

Americká studie potvrzuje efektivitu protikuřáckých zákonů
Ohodnoťte tento článek!