Americký Senát se vyslovil pro diskusi o reformě zdravotnictví

Americký Senát se vyslovil pro zahájení debaty o historické reformě zdravotního systému, kterou prosazuje Barack Obama. Je to druhé vítězství prezidenta na cestě za reformou. Počátkem listopadu schválila návrh zákona o zdravotní péči Sněmovna reprezentantů.

V Senátu v neděli hlasovalo pro návrh 60 poslanců, což byl minimální počet nutný pro jeho schválení. K 58 demokratickým senátorům se přidali dva nezávislí.

Proti návrhu se vyslovilo 39 republikánských senátorů, jeden nehlasoval. Horní komora Kongresu se tak v této otázce rozdělila přísně podle stranické příslušnosti.

Diskuse v Senátu začne 30 listopadu a očekává se, že bude trvat tři týdny.

Sněmovna reprezentantů přijala nedávno vlastní verzi a předloha v ní prošla jen těsně: vyslovilo se pro ni 220 zákonodárců, 215 bylo proti. Oba texty bude třeba sladit, než bude moci finální dokument podepsat Barack Obama.

Reforma zdravotnictví je hlavní úkol, který si Obama v domácí politice dal. Zákon má zpřístupnit zdravotní péči milionům nepojištěných Američanů.

Podle různých údajů pojištění v zemi nemá 30 až 46 milionů lidí. Návrh normy vznikl po několikaměsíčním vyjednávání a obsahuje mimo jiné možnost veřejného pojištění, jímž chce vláda konkurovat komerčním pojišťovnám a zvýšit tak dostupnost zdravotního pojištění

Náklady na reformu by měly být podle Obamy nižší než 900 miliard dolarů v následujících deseti letech a neměly by dále zvyšovat deficit USA.

Ohodnoťte tento článek!