Přejít na obsah

Analýza ukáže, kolik zdravotních sester v Česku chybí

zpět
30.9.2008

Analýza ukáže, kolik zdravotních sester v Česku chybí. Požádala o ni ministerstvo zdravotnictví prezidentka České asociace sester Dana Jurásková. O počtech sester a jejich vzdělávání bude v úterý hovořit s ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem (ODS). Lékaři minulý týden na pediatrickém kongresu varovali, že Česku chybějí dětské sestry...

Prý se kvůli tomu budou muset zavírat některá dětská oddělení nemocnic.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že počty sester ve vztahu k trhu práce i vzdělávání se dřív nesledovaly, sleduje je až Julínek. „První data ukážou, zda máme opravdu nedostatek sester, nebo je máme na špatných místech. Zda například chybějí dětské sestry a přebývají jiné,“ uvedl.

Podle Juráskové by se Česko nemuselo potýkat s nedostatkem sester, kdyby nedělaly práci i za ošetřovatelky a sanitáře. Zhruba 97.000 sester by stačilo, kdyby se o pacienty v nemocnicích staral ošetřovatelský tým. V něm by vedle sestry byla odbornice na výživu, fyzioterapeut, sociální pracovnice a dostatek ošetřovatelek a sanitářů.

Podle pediatrů je nejcitelnější nedostatek dětských sester na jednotkách intenzivní péče (JIP). S podobným varováním vystoupil minulý týden ředitel Fakultní nemocnice Motol (FNM) Miloslav Ludvík.

Webu Euro online potvrdil, že kvůli nedostatku sester možná budou muset omezit provoz kliniky dětské hematologie a onkologie. Omezení péče hrozí i na transplantační jednotce, která jako jediná v zemi transplantuje dětem kostní dřeň od cizích dárců. Z oddělení odešla během jednoho roku pětina sester na mateřskou dovolenou.

Hlavní sestra FNM Jana Nováková ČTK řekla, že aktuálně udělali nábor ve všech školách a dali inzeráty. „Poslední dobou se tu hlásilo více zájemkyň než obvykle,“ uvedla. Sestry dostanou náborový příspěvek, příplatek za práci na JIP a další zvýhodnění, pokud jsou na náročných pracovištích. O penězích jedná nemocnice se zdravotními pojišťovnami.

Cikrt podotkl, že pojišťovny mají peníze na to, aby pokryly nemocnicím mimo jiné náklady související se současným porodním boomem. Mohou tedy lépe zaplatit dětské sestry. Mluvčí připomněl, že sestry chybějí v celé Evropě. V Česku se prohloubil problém s náhlou změnou vzdělávání sester. „Přechod byl nepromyšlený a bez jakýchkoli pojistek. Vedlo to k tomu, že vypadly celé ročníky,“ řekl.

Ze středních zdravotnických škol vycházejí zdravotničtí asistenti, nemohou samostatně pracovat, většina proto studuje dál nebo odejde ze zdravotnictví. Analýza má ukázat, proč tito lidé odcházejí mimo obor.

Cikrt dodal, že reforma „rozhýbe trh práce“. Pojišťovny nebudou uzavírat smlouvy s odděleními či nemocnicemi, které nejsou kvalitní. Uvolní se tím personál a může jít do nemocnic, kde chybí. Více dětských sester bude přicházet do praxe i díky tomu, že je nyní více kvalifikačních kurzů a zkrátilo se specializační vzdělávání.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Analýza ukáže, kolik zdravotních sester v Česku…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Analýza ukáže, kolik zdravotních sester v Česku…

Komentáře

dalších 99 komentářů
Marcela Sojáková Re:Re:Re:Re:Re:Re:Na co analýza??  | 2. 10. 2008 13:15

Pane primáři,to znám, souhlasím,že tady o žádnou legrandu nejde.

MUDr Jiří Kilian Re:Re:Re:Re:Re:Na co analýza??  | 2. 10. 2008 07:53

proč šest ?

Robert Re:Re:Re:bez peněz to nepůjde  | 1. 10. 2008 21:17

Tak by mě zajímalo,kdy ti investig.nájemní žoldáci pera vyinvestigují,proč jsou u nás dálenice 2xdražší než v německu či GB.A za čí spiknutí by to pandruh Cikrt považoval.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné