Ani premiér nerozhodl o penězích pro lékaře

Do připravované reformy zdravotnictví včera poprvé zasáhl premiér Jiří Paroubek. Ani po jednání se zdravotními pojišťovnami, ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou a prezidentem České lékařské komory Davidem Rathem ale neřekl, jak dostat zdravotnictví z desetimiliardového dluhu….

Rozhodnutí padne až za dva či tři týdny ve vládě.

„Premiér si vyslechl naše návrhy, s některými souhlasil, ale další chce ještě ověřit,“ uvedl mluvčí lékařské komory Michal Sojka. Na dnešek svolal Paroubek další schůzku, na které by se měli setkat všichni dohromady.

Jednat se bude i o návrhu prezidenta komory Ratha, který způsobil největší rozruch. Zdravotní pojišťovny ho razantně odmítly. Vypočítaly, že valorizace lékařských platů, kterou požaduje Rath, zvýší výdaje o 24 miliard, tedy víc než o desetinu.

Rath ale dál úpravy seznamu výkonů žádá. Dokument, který stanoví cenu za zdravotnické výkony, podle něj hluboce podceňuje lékařskou práci a zbytečně vysoko platí režii, náklady za léky a přístroje.

I když lékaři dostanou více peněz, výdaje pojišťoven se podle Ratha nezvýší, protože plán uspoří peníze jinde. Například tak, že se prodlouží čekací doby na plánované operace, například kyčelní náhrady.

„Pacienti to ale ani nepoznají. Neznají přesné čekací doby. Prodloužení o pět dní bude pod rozlišovací schopností,“ tvrdil již v pondělí HN Rath. Do vlády ale ponese devatenáct bodů jak ušetřit, které se od Rathových liší, i Emmerová. Ministryně chce například zakázat pojišťovnám hradit příspěvky na hormonální antikoncepci.

Konsolidační agentura by měla odkoupit pohledávky pojišťoven u zkrachovalých státních podniků. A stát by měl valorizovat částky, které platí pojišťovnám za důchodce a nezaměstnané. Její návrhy se premiérovi líbí. Chce je ale ještě projednat s pojišťovnami i lékaři.

Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!