Anonymní porod zůstane v Písku i nadále tabu

„Nikdy jsem se s požadavkem budoucí maminky porodit anonymně a dát dítě hned k adopci nesetkal. Myslím si ale, že kdyby opravdu nějaké zařízení v republice, kde by maminky v tíživé životní situaci mohly porodit a dítě by bylo v dobrých rukou, existovalo, nebylo by to jistě na škodu,“ uvedl k otázce anonymních porodů… lékař porodnického oddělení Nemocnice v Písku MUDr. Rudolf Tyll…

Písek – Jak dále řekl, neví o žádných změnách, které by se v písecké nemocnici chystaly.

Potřebnost takového kroku, který by matce zajistil anonymitu a dítěti odbornou péči a ne vyhlídku igelitového pytle na odpadky nebo mrazivé probuzení v ulicích, zdůrazňují i ženy, které lze přinejmenším nazvat jako „zasloužilé“ matky.

Pro některé ženy je to vysvobození

„Když už se budoucí maminka o dítě nechce nebo nemůže starat, nesmí to znamenat, že ho může zahodit někde v lese, natož mu předtím ještě ublížit. Já sama mám tři děti a čtvrté čekám, ovšem mám k tomu podmínky. Je ale jistě spousta žen, které by tomu maličkému takovou péči poskytnout nemohly. Pro ně by byl anonymní porod skoro vysvobozením a navíc by ještě udělal radost lidem, kteří po dítěti touží, chtějí se o něj starat a sami ho mít nemohu,“ uvedla Martina Lišková.

Ani okresní zdravotní radová MUDr. Jana Feitová neví o tom, že by se podobný přepych chystal někde v jižních Čechách. Osobní názor je ale jasný. „Kdyby takové opatření snížilo kriminální chování, což ale nevíme, byla bych jednoznačně pro. Anonymní porody jsou ale aktuální hlavně pro příhraniční oblasti, nás to asi tak trápit nemusí. České ženy nemají důvod se uchylovat k pokoutným potratům, na stranu druhou ale zabalit dítě do igelitového pytle je zrůdnost,“ uvedla Feitová.

Jak dodala, nutné by ale bylo ošetřit právně zdravotnickou otázku, například prohlídky matky před porodem a další věci. „Matky mohou mít syfilidu nebo třeba HIV, odneslo by to potom jen to dítě, které by jinak mohlo být snadno adoptováno.“

LUCIA KOVÁČOVÁ, Listy Písecka, 14.6.2001

Ohodnoťte tento článek!