Antikoncepci: Už jen za své

Nové ceny léků a zrušení různých příspěvků zaznamenal jistě každý z nás. Zvláště pak ženy a dívky ve věku 15-35 let. Tato věková skupina měla doposud nárok u VZP na roční pětisetkorunové příspěvky na hormonální antikoncepci. Tato forma ochrany proti nechtěnému otěhotnění je asi nejúčinnější a mezi populací nejoblíbenější…

Po nástupu Davida Ratha do ministerského křesla došlo v českém zdravotnictví k menším, ale i radikálnějším změnám. Je ale zároveň jednou z nejdražších, kterou si nemůžou dovolit všechny ženy. Příspěvek alespoň částečně zahojil výdaje z našich peněženek.

Průměrná cena těchto výrobků se pohybuje kolem 500 Kč a jejich koupě je třeba čtyřikrát ročně. Za deset let by tímto ženy mohly ušetřit až pět tisíc korun. Relativně zdraví lidé platící zdravotní pojištění nevyužijí tyto investice ani z části.

Proč by tedy pojišťovny nemohly na antikoncepci i nadále přispívat? Dozvěděla jsem se, že tyto příspěvky nejdou ze státní kasy, ale z peněz naší pojišťovny. Je už tedy jen na té určité pojišťovně, jak s příspěvky naloží a zda budou nebo nebudou vydávány. Udělala jsem malý průzkum u žen v mém nejbližším okolí. Mým cílem bylo zjistit nejvíce používanou ochranu. Jako kontraceptivní metodu používá hormonální antikoncepci bez výjimky každá z nich.

Proč tedy ministr zdravotnictví zasahuje do věcí, do kterých by vůbec nemusel?

Asi nejméně inteligentní byl takový vládní počin, kdy padaly návrhy na zdražení hormonální antikoncepce a zároveň na zakázání interrupce.

Tato „metoda“ by měla přispět ke zvýšení porodnosti v Čechách. Co když ale ženy rodit nechtějí? Bude je snad k tomu někdo nutit? Nebo má vysokoškolačka, toužící nejprve vystudovat, držet celibát až do promoce? Z mého pohledu je to výsměch všem ženám a dívkám, které se netouží stát předčasně matkami. Nebo dopadneme jako ženy před revolucí? Budeme cizím lidem vysvětlovat, proč zrovna teď nechceme otěhotnět? Budeme čekat na něčí schválení?

MARTINA SOBOTKOVÁ, Deníky Bohemia

Antikoncepci: Už jen za své
Ohodnoťte tento článek!