Antikoncepční pilulky mají konkurenci

Během několika týdnů se v Americe objeví na trhu antikoncepční náplasti. Do finále spějí klinické zkoušky s antikoncepčními pilulkami pro muže…

Vypadá to, že se s novými antikoncepčními metodami roztrhl pytel.

A vědci úspěšně vyvíjejí řadu dalších nápadů, například kalhotky, které se zabarví, když se žena ve svém cyklu dostane do období, kdy by mohla otěhotnět. Ovšem spíš než o vlnu novinek jde jen o další vývoj, který se nezastavil objevem antikoncepční pilulky. Odborníci sice poukazují na to, že tato pilulka změnila život lidí víc než Einsteinova teorie relativity nebo objev atomové bomby. A navíc se stále zdokonaluje. Má nesrovnatelně méně vedlejších účinků a některé druhy pilulek už dokáží ovlivnit i to, že při jejich užívání žena zhubne nebo se jí zlepší pleť a kvalita vlasů. Některé se dokonce prodávají s elektronickým budíčkem, který pípá do té doby, dokud si zapomnětlivá žena pilulku nevezme. Přesto dnes pilulky soupeří s velmi zdatnou konkurencí. A o té bude řeč.

Náplast místo pilulek

Antikoncepční náplast jen o málo větší než poštovní známka by se mohla stát hitem letošního roku. Dá se lepit na různá místa na těle, s výjimkou prsou. Nejpraktičtější se to ale zdá být v podbřišku. Náplast uvolňuje do těla přes kůži hormony běžně užívané v antikoncepčních pilulkách. Má proto jejich přednosti i nedostatky (například sporadické bolesti hlavy a zřídka se objevující zvracení nebo napětí v prsou). U některých žen se objevila v místě aplikace podrážděná kůže. Náplast se mění po týdnu (před menstruací a při ní se nedává). Má na těle držet i při koupání, plavání nebo cvičení. Její účinnost je až 99 procent. Cena v USA se má pohybovat kolem 40 dolarů za měsíční dávku. V ČR by se náplasti měly objevit zhruba za rok. Kolik budou stát, to je otázka. Farmaceutické firmy však obvykle volí takovou taktiku, aby se cena nové antikoncepce výrazně nelišila od toho, co dá žena za středně drahé antikoncepční pilulky.

Metoda třetího tisíciletí

V USA se stalo velmi populární nitroděložní tělísko kombinované s hormony. Někdy se o něm mluví jako o antikoncepci třetího tisíciletí. V každém případě jde o chytrý nápad, jak znásobit výhody tělíska a hormonální antikoncepce, stejně jako vzájemnou kombinací maximálně eliminovat i jejich nevýhody. Klasická tělíska, zavedená do dělohy, byla totiž příčinou většího sklonu žen k nejrůznějším druhům zánětů, někdy také k výtokům, silnějšímu a delšímu krvácení při menstruaci a výjimečně i k tomu, že měsíčky víc bolely. K novému tělísku, které se v děloze rozvine do tvaru písmene T, je připojený malý váleček. Z něho se pět let uvolňuje malé množství určitého hormonu. Ten zvyšuje hustotu hlenu v děložním hrdle, který pak brání nejen vstupu spermií, ale i nejrůznějších infekcí. Také mění vlastnosti děložní sliznice a tím komplikuje případné uhnízdění vajíčka.

Mírní bolestivou menstruaci

Protože hormon působí pouze lokálně, jsou ho potřeba jen velmi nízké dávky. Díky tomu odpadly vedlejší účinky klasické hormonální antikoncepce, zejména pilulek (mírný krvavý výtok mimo menstruaci, počáteční sklon k obezitě, vzácně se vyskytující nevolnosti atd.). Hormon navíc snižuje případné bolesti při menstruaci a redukuje na minimum ikrvácení. U dvaceti procent žen ho eliminuje úplně. Nevýhodou je to, že žena může mít zpočátku nepravidelné krvácení, může trpět bolestmi hlavy, změnami nálad, mírnou formou akné nebo napětím v prsou. Lze ho předepsat kuřačkám, a to i těm, kterým je víc než 35 let, ale gynekologové ho nedoporučují ženám s vážným jaterními potížemi, onkologicky nemocným pacientkám a klientkám se sklonem k trombózám nebo k žilním emboliím. Tělísko, jehož spolehlivost se blíží sterilizaci, dostanete i u nás. Jeho pořizovací cena je značná, kolem 6000 Kč. Ale když ji rozpočtete na pět let, vyjde vás přibližně na stejné peníze jako průměrně drahé antikoncepční pilulky.

Tyčinky pod kůží

Zvolna stoupá také popularita miniaturních antikoncepčních tyčinek z plastické hmoty. Lékař je jednoduchým chirurgickým zákrokem zavede pod kůži na vnitřní straně paže. Po dobu pěti let se z nich uvolňuje hormon, který blokuje otěhotnění. Žena si pak nemusí dělat starosti s tím, aby si nezapomněla vzít pilulku, což je nejčastější důvod nechtěného otěhotnění při užívání tabletek. Tyčinky jsou pohodlné, spolehlivé a mají několikanásobně nižší výskyt vedlejších účinků (bolesti hlavy, nervozita, nevolnost a bolesti prsů). Jejich nevýhodou je občasné špinění, nepravidelnost v menstruačnímu cyklu (dochází k němu u zhruba 60 procent klientek, zejména v prvním roce po zavedení tyčinek) nebo zástava krvácení. Po pěti letech se musí zpod kůže vyndat. Výrobce však už vyvinul nový typ tyčinek, které se poté, co splní svou úlohu, samy vstřebají.

Pilulky na sexuální nehody

Podobně jako tyčinky fungují i hormonální injekce, které ženu chrání před otěhotněním tři měsíce. Mají také podobné nevýhody. Jinak jsou relativně levné, velmi spolehlivé a hodí se pro ženy, kterým dělá potíže užívání pilulek. Hodně se o injekcích mluvilo i v souvislosti s názory odborníků na to, že současné ženy mají za život zbytečně mnoho menstruací, což s sebou nese určitá zdravotní rizika. Injekce menstruační krvácení u většiny žen zablokuje. Stále ještě málo známé jsou takzvané „tabletky poté“. Představují jakousi záchrannou brzdu. Mohou se hodit ženě, která měla nechráněný pohlavní styk nebo zjistila, že se partnerovi protrhl prezervativ anebo došlo k nějakému dalšímu nedopatření a hrozí jí nechtěné otěhotnění. Pilulku by si měla vzít nejlépe do hodiny po pohlavním styku. Docela spolehlivě funguje také tehdy, když ji užije ještě dvanáct hodin po styku, i když v těchto případech už hrozí malé riziko těhotenství: asi 3 procenta případů. Nejlepší je, když ji žena nebo dívka nosí stále s sebou, podobně jako třeba prezervativ. Nedají se totiž volně koupit v lékárně, jsou na předpis.

Vatikánská ruleta

Málo známou pomůckou, která už na trhu je a kterou by mohly ocenit zejména věřící, zůstává zatím přístroj na analýzu hormonů v moči ženy. Díky němu lze s velkou přesností určit rizikové dny. Metoda neplodných dnů, které katolíci se smyslem pro humor přezdívají vatikánská ruleta, je totiž pověstná svou nespolehlivostí. Přístroj, který podle výrobce dosahuje až 95% přesnosti, by proto mohl být v této oblasti pozoruhodným průlomem. Jeho součástí je jakýsi semafor, který červeným, zeleným nebo oranžovým světlem signalizuje své uživatelce, jak by si měla počínat.

Mužská antikoncepce

Skot Sandro Centole je jedním z dobrovolníků, kteří testují antikoncepční pilulku pro muže. Milování s manželkou mu po ní připadá daleko uvolněnější. Měl už po krk kondomů, které často nemohl najít. Účinek pilulky spočívá v tom, že redukuje počet spermií. A to na tak malé množství, že se prakticky dá mluvit o neplodnosti. Velmi účinnou metodou antikoncepce pro muže se už v šedesátých letech ukázal bavlníkový olej. Jeho účinky však byly tak radikální, že 30 procentům testovaných mužů způsobil trvalou neplodnost a některým i další potíže. V současné době se výzkum ubírá dvěma směry. V prvním tlumí lékaři pilulkami tvorbu spermií, nevýhodou je však to, že muž musí jednou měsíčně na injekci s mužským hormonem testosteronem, aby neztratil zájem o sex. V druhém se vědci snaží eliminovat schopnost spermií nalézt vajíčko. Zjistili totiž, že vlastností buněk, které vytvářejí energii nutnou pro pohyb spermie, je také specifická forma „čichu“. Kdyby se jim podařilo vyřadit z činnosti tyto „čichové“ receptory, díky kterým spermie najde vajíčko, byla by na světě nová antikoncepce. Problémem však může být to, jak zabránit, aby čich neztratily jen spermie, ale také jejich majitel.

Inteligentní kalhotky

S určitou nadsázkou se dá říct, že nejčastější formou antikoncepce v Rusku je interrupce. Pilulky přijdou na deset dolarů (lékař na přední klinice má kolem 45 dolarů měsíčně), kdežto potrat má žena zdarma. Proto není neobvyklé, když za život absolvuje pět, nebo i deset interrupcí. V Británii, která je bezkonkurenčně na prvním místě, pokud jde o nechtěná těhotenství dívek v pubertě, věří podivuhodně vysoké procento z nich tomu, že při milování stačí, když zavřou oči, a neotěhotní. Pro tyto a další ženy by mohly být užitečnou pomůckou zvláštní, inteligentní kalhotky“. Jsou napuštěné speciální kombinací látek, které se zbarví do purpurova při ovulaci, tedy v období, kdy ženě s vysokou pravděpodobností hrozí otěhotnění, pokud má nechráněný pohlavní styk. Špatnou zprávou pro všechny zájemkyně o ně je to, že se podle britského vědeckého časopisu New Scientist jejich vývoj v amerických výzkumných laboratořích teprve dokončuje.

Petr Veselý, Právo, 8.1.2002

Ohodnoťte tento článek!