Antimonopolní úřad asi nepotrestá velkodistributory léků

Titulní obrázek

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) s největší pravděpodobností nepotrestá velkodistributory léků za to, že v únoru zastavili dodávky největším nemocnicím. Píší to Hospodářské noviny (HN). Připomněly, že hlavním kritikem dodavatelů byl odcházející ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD), který tvrdil, že se firmy dopustily nezákonného kartelu…

Praha – a nazval jejich chování gangsterstvím. Firmy mohou za kartelové dohody dostat i stamilionové pokuty.

Podle informací HN se antimonopolní úřad chystá šetření uzavřít s tím, že firmy nijak potrestat nemůže. „Došlo sice k uzavření takzvaného diskriminačního kartelu, ale ten není trestný, pokud se neprokáže, že způsobil postiženému škodu,“ řekl předseda ÚOHS Martin Pecina. Definitivně se ale ještě nerozhodnul, píší HN.

Podle informací listu se újmu prokázat nepodaří. Dodávky léků do tří fakultních nemocnic – pražských Thomayerovy a Na Bulovce a brněnské U svaté Anny – se totiž v únoru prakticky nepřerušily. „Nemocnice se předzásobily,“ připustil Pecina.

Distributoři v únoru ohlásili zastavení dodávek proto, že jim nemocnice už dlužily za léky několik set milionů korun. Krok oznámily distribuční firmy, jež ovládají trh téměř ze 100 procent.

„Jednak jsme poskytli nemocnicím dostatečné zásoby před naším oznámením. A také jsme se zavázali dodávat jim životně důležité léky. Ty ale nejsou přesně definovány. Takže jsme jim nakonec dávali skoro vše, oč nemocnice požádaly,“ řekl podle HN Pavel Suchý, předseda sdružení AVEL, jež dodavatele zastupuje.

Sdružení podle Suchého chtělo ohlášením zastavení dodávek jen upozornit vládu na kritickou situaci se zadlužením nemocnic. Ministr Rath jim také vzápětí skutečně pokryl dluhy ze státních peněz. „Platební morálka nemocnic se pak od té doby také přece jen zlepšila,“ hodnotí výsledky akce Suchý.

ČTK

Antimonopolní úřad asi nepotrestá velkodistributory léků
Ohodnoťte tento článek!