Antimonopolní úřad bude šetřit VZP kvůli internetovým knížkám

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Důvodem je možné porušení zákona v souvislosti s projektem internetové zdravotní knížky, řekl v pátek mluvčí úřadu Kristián Chalupa…

Brno – Podnět antimonopolní úřad dostal od poslanecké vyšetřovací komise, která zkoumá hospodaření pojišťovny. Reakci VZP zjišťujeme.

Pojišťovna mohla podle antimonopolního úřadu porušit zákon o veřejných zakázkách, když na projekt nevypsala výběrové řízení a podepsala smlouvu se společností IZIP. VZP už za internetové knížky utratila 300 milionů korun. Cenu i výběr firmy kritizoval už dříve ministr zdravotnictví David Rath.

Financování projektu chtěl zastavit, přestože s knížkami počítal zdravotně pojistný plán pojišťovny. Správní rada VZP ale ve čtvrtek projekt z nového verze plánu vypustila.

V elektronických knížkách mají lidé zapsány obtíže, diagnózy, vyšetření i užívané léky. Přístup k údajům mají jen lékaři, jimž to pacient dovolí. V systému je zaregistrováno přes 820.000 zdravotních knížek, které obsahují asi tři miliony zápisů. Zapojeno je do něj přes 8000 zdravotnických pracovníků, převážně praktických lékařů.

ČTK

Antimonopolní úřad bude šetřit VZP kvůli internetovým knížkám
Ohodnoťte tento článek!