Antimonopolní úřad bude šetřit VZP kvůli internetovým knížkám

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Důvodem je možné porušení zákona v souvislosti s projektem internetové zdravotní knížky, řekl v pátek mluvčí úřadu Kristián Chalupa…

Brno – Podnět antimonopolní úřad dostal od poslanecké vyšetřovací komise, která zkoumá hospodaření pojišťovny. Reakci VZP zjišťujeme.

Pojišťovna mohla podle antimonopolního úřadu porušit zákon o veřejných zakázkách, když na projekt nevypsala výběrové řízení a podepsala smlouvu se společností IZIP. VZP už za internetové knížky utratila 300 milionů korun. Cenu i výběr firmy kritizoval už dříve ministr zdravotnictví David Rath.

Financování projektu chtěl zastavit, přestože s knížkami počítal zdravotně pojistný plán pojišťovny. Správní rada VZP ale ve čtvrtek projekt z nového verze plánu vypustila.

V elektronických knížkách mají lidé zapsány obtíže, diagnózy, vyšetření i užívané léky. Přístup k údajům mají jen lékaři, jimž to pacient dovolí. V systému je zaregistrováno přes 820.000 zdravotních knížek, které obsahují asi tři miliony zápisů. Zapojeno je do něj přes 8000 zdravotnických pracovníků, převážně praktických lékařů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!