Antimonopolní úřad nabízí pomoc, jak na poplatky

Titulní obrázek

ÚOHS ve chvíli, kdy se ustaví krajské „vlády“, chce nabídnout pomoc a konzultovat s regiony kompenzaci. Kraje se podle místopředsedy ÚOHS Kamila Rudoleckého nedopustí diskriminace zdravotnických zařízení, pokud by kompenzovaly poplatky přímo občanům, a ne nemocnicím…

Pokud by kraj chtěl proplácet poplatky, a to jen v některých zdravotnických zařízeních, narazilo by to. Diskriminoval by totiž ostatní subjekty v oblasti zdravotnických služeb a mohl by se vystavit riziku veřejné podpory. Na tento fakt upozornil antimonopolní úřad. Nezkoumal by to však on, ale Evropská komise.

Antimonopolní úřad proto ve chvíli, kdy se ustaví krajské „vlády“, chce nabídnout pomoc a konzultovat s regiony kompenzaci. Kraje se podle místopředsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS) Kamila Rudoleckého nedopustí diskriminace zdravotnických zařízení, pokud by kompenzovaly poplatky přímo občanům, a ne nemocnicím.

„Poplatky je třeba koncipovat jako příspěvek občanům, a proto by z hlediska veřejné podpory neměl být žádný problém,“ uvedl Rudolecký. Podle něj se ÚHOS zatím případných plateb lidem za poplatky nezabýval. „Zatím jsme žádný podnět nebo stížnost na toto téma neobdrželi,“ doplnil místopředseda Rudolecký.

Podle ředitele olomoucké pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Lubora Machytky by proplácení poplatků nemusel být technický problém. „Nemocnice poskytnou seznamy těch, kteří zaplatili, a na kraji najdou způsob, jak peníze vyplatit. Jde spíše o to, že v regionu kraj žádné nemocnice neprovozuje: vedle fakultní jsou buď soukromé, nebo pronajaté. Záleží tedy, jak se soukromníci k návrhu postaví,“ uvedl Machytka.

Ředitel a spolumajitel soukromé nemocnice v Hranicích Eduard Sohlich (ODS), který je pro úpravu legislativy o poplatcích, protože podle něj jsou špatně nastavené a neplní účel, upozornil, že nemocnice by se bránila, pokud by kraj rozhodl o proplácení poplatků jen v některých zařízeních. „Šlo by o diskriminaci,“ reagoval.

V případě plošné kompenzace by se hranická nemocnice zapojila. „Bylo by to vynucené, ale vzhledem k pacientům bychom nechtěli, aby někde byli zvýhodněni a jinde ne,“ dodal Sohlich. Tomáš Želazko, mluvčí holdingu Agel, který přes dceřinou společnost Středomoravskou nemocniční, provozuje v kraji tři nemocnice, se zatím k otázce zpětnému proplácení poplatků nechtěl vyjádřit.

„Až budeme mít něco konkrétního na stole, poté můžeme zaujmout stanovisko. V tuto chvíli je to předčasné,“ reagoval Želazko.

Sociální demokraté šli do voleb s tím, že poplatky ve zdravotnictví zruší. Lidé je platí od ledna letošního roku. Do doby, než na parlamentní půdě prosadí takovou změnu legislativy, chce je lidem v krajích, kde volby vyhrála, kompenzovat.

Daniela Tauberová, Regionální deník

Antimonopolní úřad nabízí pomoc, jak na poplatky
Ohodnoťte tento článek!