Antimonopolní úřad povolil bez podmínek prodej Mělnické zdravotní

ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil bez podmínek prodej Mělnické zdravotní, která provozuje nemocnici v Mělníku, firmě Vamed Mediterra. ČTK to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Rozhodnutí již nabylo právní moci.

„Spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a to zejména s ohledem na nízké tržní podíly dosahované spojujícími se soutěžiteli,“ uvedl Rafaj.

Mělnickou zdravotní prodává Kooperativa pojišťovna. Vamed Mediterra už provozuje osm zdravotnických zařízení, například nemocnice v Neratovicích, Sedlčanech a Tanvaldu. Mělnická nemocnice by měla být podle dřívějších vyjádření stran transakce zachována.

Nemocnice byla v roce 2007 zprivatizována, kraj ji tehdy prodal za zhruba 80 milionů korun. Ročně nemocnice ošetří přes 12 000 pacientů.

Investice Kooperativy se pohybovaly kolem 132 milionů korun, z vlastních zdrojů investovala společnost Mělnická zdravotní dalších 25 milionů korun.

Nemocnice v Mělníku slouží pro spádovou oblast se 100.000 obyvateli. Dobré renomé si vydobyla v poslední době zejména díky porodní péči, když začala nabízet mimo jiné alternativní porody.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!