Antimonopolní úřad prověří dodavatele léků

Dnes se dodavatelé léků asociace AVEL dozvědí, zda se budou zodpovídat z porušení zákona. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž rozhodne o oprávněnosti podezření ministra zdravotnictví Davida Ratha. Ten nařkl AVEL z porušování hospodářské soutěže…

„Situaci jsme už konzultovali. Došlo zřejmě ke kartelové dohodě,“ tvrdí Rath. Asociace AVEL minulý týden odmítla dále dodávat léky do tří nejzadluženějších českých nemocnic, protože jim stát nesplatil dluh. To je důvod, proč teď čelí podezření z kartelové dohody.Asociace dodavatelů nařčení odmítá.

„Věřím, že po našem vysvětlení úřad uzná, že o kartelovou dohodu nejde,“ říká ředitel AVEL Pavel Suchý. Podezření odmítá i Roman Kejzlar, předseda představenstva jedné z firem asociace.

„O žádnou kartelovou dohodu se nejedná. Základní otázka teď vůbec je, zda mám v téhle zemi právo dostat své peníze, nebo ne,“ tvrdí Kejzlar.

Podle ředitele antimonopolního úřadu Martina Peciny není problém, pokud firma přeruší dodávky kvůli neplnění závazku druhé strany. Situace je ale složitější, když se jedná o asociaci, která sdružuje několik společností. Pak by mohlo dojít k porušení zákona.

„Je to pochopitelně věc, kterou nemůže náš úřad nechat bez povšimnutí,“ říká Pecina.

Střední Čechy

Ohodnoťte tento článek!