Přejít na obsah

Antimonopolní úřad prověřuje zakázku VZP na průkazy

zpět
30.5.2008

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) prověřuje výběr dodavatele nových evropských průkazů pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Zabývá se hlavně tím, zda pojišťovna nenastavila nezákonně kritéria pro udělení zakázky. Uvedl to server Euro online...

Podle něj tendr za asi 56,3 milionu korun vypsala VZP loni v říjnu, protože dosavadnímu dodavateli vypršela smlouva. Evropské průkazy se začaly vydávat po vstupu ČR do EU. Platnost jim končí po pěti letech, takže je bude potřeba vyměnit.

„Úřad obdržel podnět, na jehož základě zahájil správní řízení. Prošetřuje se zejména to, zda nedošlo k nezákonnému nastavení kvalifikačních předpokladů,“ uvedl Filip Vrána z odboru vnějších vztahů antimonopolního úřadu. Podrobnosti ale nesdělil.

VZP je největší zdravotní pojišťovna v Česku. Eviduje přes 6,5 milionu lidí. Podle serveru by jí nový dodavatel měl připravit 9,5 milionu průkazů. Zakázka má VZP zajistit výhodnější podmínky od dodavatele, uvedlo Euro online.

Evropský průkaz je ve všech zemích sedmadvacítky stejný. Podle dostupných informací VZP poprvé za modré plastikové kartičky zaplatila asi 72 milionů korun. Zakázku tehdy podle serveru získalo konsorcium společností Siemens IT Solutions and Services (dříve Siemens Business Services), Optys a ABnote Czech (dříve Presscard). Usilovalo o ni celkem šest společností. Jeden z neúspěšných uchazečů se tenkrát proti výsledku odvolal k antimonopolnímu úřadu, který ale jeho námitku zamítl a potvrdil postup VZP.

Pojišťovna se podle svého mluvčího Jiřího Roda do doby, než antimonopolní úřad případ uzavře, nebude k výsledku zadávacího řízení vyjadřovat. „Zdržení způsobené prošetřováním bereme jako fakt, který v tuto chvíli nemůžeme nijak ovlivnit. Trpělivě proto čekáme na rozhodnutí,“ sdělil serveru Rod.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Antimonopolní úřad prověřuje zakázku VZP na…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Antimonopolní úřad prověřuje zakázku VZP na…

Komentáře

dalších 9 komentářů
A.Hladký Kartičky u cizinců  | 1. 06. 2008 15:49

U cizinců to problém nevyřeší. Zaměstnavatel by měl hlásit ukončení do 8 dnů, hlásí většinou 1x za měsíc, ale někdy i dodatečně za 2-3 měsíce. Automatická sankce není a pojišťovna vůči plátcům (dle mé informace) nic nepodniká.

Baalamut Re:kartičky  | 31. 05. 2008 16:46

Bingo! Navíc, u nás chodí pacoši pořád s kartičkami z roku 1996...

E.T. kartičky  | 30. 05. 2008 19:04

Pokud budou mít nové průkazky stejnou "průkazní" a "informační hodnotu", jako ty stávající ( čili nulovou ), pak jsou to opravdu velice dobře vyhozené peníze a je v tomto ohledu jedno, na kterou stranu !!! Přínosné mohou být pouze čipové karty s internetovým propojením na příslušnou pojišťovnu, aby mohlo být kdykoliv on line ověřeno alespoň to, zda pacient je či není pojištěn. (U cizinců, pendlerů atd. je to vždy sázka do loterie....a mohou mít krásných modrých kartiček třeba 10....)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné