Armádní veterináři dnes pitvali první prasata ze Zlínska

Armádní veterináři včera ve veterinárním asanačním ústavu Mankovice na Novojičínsku pitvali první divoká prasata přivezená ze Zlínska, kde populaci černé zvěře decimuje prasečí mor.

Auta přivezla do kafilérie 19 kusů uhynulé či zastřelené zvěře. Řekla to jednatelka společnosti, která asanační ústav provozuje, Jeanette Šlezingrová. Nemoc zabíjí prasata, neohrožuje ale zdraví lidí, ti ji však mohou přenášet na svém oblečení.

„Vojáci přijeli. Pomáhali s odběrem vzorků,“ uvedla. „Po víkendu toho bývá vždy více. Přes týden se počty pohybují v průměru okolo šesti až osmi kusů,“ řekla jednatelka.

Lada Ferkálová z Agentury vojenského zdravotnictví dodala, že vojáci se s pracovníky kafilérie a civilními veterináři snaží nastavit systém vzájemné spolupráce. Nyní to vypadá tak, že budou z Hlučína na Opavsku, kde mají sídlo, do Mankovic dojíždět na zavolání podle potřeby. „Dojezdový čas se pohybuje okolo 40 minut,“ řekla. Systém se podle Ferkálové musí sladit z ekonomických i časových důvodů. „Jsou ale připraveni na místě fungovat pět dnů v týdnu,“ řekla.

Úkolem skupiny je podle ní dělat pitvy a laboratorní testy vzorků odebraných z ulovených a nalezených uhynulých prasat. Armáda je připravena podpořit v případě masivního odstřelu divočáků nebo při větších úhynech civilní veterináře i více. Má však omezené kapacity, protože vojenských veterinářů v uniformě je 27. Zatím jsou tak nasazeni čtyři lidé, z toho dva veterinární lékaři, veterinární technik a řidič.

Stát vytyčil v zamořeném území několik pásem. V nejužším pásmu se nesmí lovit ani vnadit divočáci pod pokutou. Následuje tzv. zelená zóna, která je sice v zamořeném území, ale lovit se v ní smí. V ní bylo zatím podle dostupných údajů odloveno téměř sto divokých prasat.

V takzvané intenzivní zóně lovu, která představuje část Moravy, naopak stát motivuje myslivce a lovce větším zástřelným k vybíjení populace divokých prasat, aby se nemoc nerozšířila. V této části republiky bylo zatím odstřeleno přes 1900 divočáků, nejvíce na Kroměřížsku a Uherskohradišťsku. Na území celého státu je myslivcům doporučený intenzivnější odlov.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později nákaza potvrdila, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína. Dosud byla choroba potvrzena u 90 divokých prasat. Počet nalezených uhynulých prasat na Zlínsku činí 159 kusů.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!