ARO v Nymubrku nebude. Pojišťovna: nic jsme neslíbili

Nový pavilon nymburské nemocnice již stojí téměř rok a půl, kromě sterilizace se však dosud nevyužívá. S největší pravděpodobností v budově nezačne fungovat ARO, se kterým spolu s JIP a operačními sály ředitelství počítalo…

Nymburk –

„Všeobecná zdravotní pojišťovna nemá vůli ARO financovat. Souhlasí s jedenácti lůžky multioborové jednotky intenzivní péče nižšího typu, jejíž provozování již je také narozdíl od ARO personálně zajištěno,“ uvedl Martin Kupka, mluvčí středočeského krajského úřadu – zřizovatele nemocnice.

Mluvčí VZP Jiří Suttner říká, že pojišťovna nedala dopředu příslib, že péče bude nasmlouvána.

„Pokud je někde chyba, pak se nestala na straně VZP, ale na straně toho, kdo rozhodl o investici, aniž by měl jistotu, že bude moci obor v režimu veřejného zdravotního pojištění provozovat. Navíc nejsou ze strany zdravotnického zařízení splněny požadavky, na jejichž základě by mohlo žádat o navázání smluvního vztahu,“ uvedl Jiří Suttner.

Obecně prý platí, že je v republice nadbytek těchto lůžek a nezřídka je pojišťovna stavěna do nepříjemné role. „Nelíbí se mi různé vyděračské metody, kdy nám vedení měst či nemocnic říká, postavili jsme za tolik milionů, a vy nám teď nechcete zařízení nasmlouvat. My jsme ten problém přece nezpůsobili. Péče o pacienty je vždy dostatečně zabezpečena,“ uvedl. Pavilon stál 140 milionů korun a byl zkolaudovaný v listopadu roku 2003.

V loňském roce krajský úřad uvolnil dalších 20 milionů na přístrojové dovybavení. Podle Martika Kupky by tím, že v nemocnici nebude fungovat ARO, nemělo dojít k žádné neplánované ztrátě.

„Nekupovalo se žádné speciální vybavení,“ řekl. Péče je podle něj zajištěna v okolních nemocnicích v Kolíně nebo v Mladé Boleslavi.

Ředitele nemocnice Miroslava Lapeše se ve čtvrtek ani v pátek nepodařilo zastihnout. Kdy začne pavilon fungovat, zatím nikdo nedokáže odhadnout.

Nymburský deník

Ohodnoťte tento článek!