ARO ve Fakultní nemocnici Brno jede na směnný provoz

Na anesteziologicko-resuscitačním oddělení Fakultní nemocnice Brno byl v úterý zaveden směnný provoz. Odboráři odmítají sloužit přesčasy, protože s vedením nemocnice dosud neuzavřeli kolektivní smlouvu. Kvůli práci na směny hrozí odklady plánovaných operací…

BRNO –

Odbory se s vedením nemocnice nemohou dohodnout hlavně na formě odměn za odslouženou pohotovost a dorovnání osobních příplatků na úroveň loňského roku.

Odmítnutí přesčasové práce je podle Lékařského odborového klubu (LOK) pouze formou nátlaku na vedení ústavu. Na odmítnutí práce přes čas mají lékaři právo; roční zákonný limit přesčasové práce totiž v těchto dnech vyčerpali.

K další práci navíc dají souhlas, až bude kolektivní smlouva na tento rok podepsána.

O její podobu vedou spor odbory se bezmála půl roku. Vedení ústavu za tu dobu přišlo s řadou návrhů, které označuje za vstřícná gesta. Jde například o přeřazení některých skupin zaměstnanců do vyšších mzdových tarifních tříd.

Podle Petra Neugebauera z LOK ale dotyční zaměstnanci na „finanční polepšení“ mají právo. Zatímco ze začátku všechny nemocniční odborové svazy postupovaly společně, nyní patří k radikálním odpůrcům kolektivní smlouvy jen LOK.

Další jednání mezi managementem a odbory bude zřejmě ještě tento týden. Pokud skončí patem, hrozí zavedení směnných provozů i v jiných nemocničních odděleních.

Právo

Ohodnoťte tento článek!