Přejít na obsah

Ashya podstoupí první ze série 30 ozařování protony

zpět
15.9.2014
Budova PTC v Praze na Bulovce.
zvětšitBudova PTC v Praze na Bulovce.
Autor: archiv PTC

Budova PTC v Praze na Bulovce. | Autor: archiv PTC

 

Pětiletý britský chlapec Ashya King podstoupí dnes první ze série 30 ozařování v pražském protonovém centru. Ozařovací plán je připraven, stejně jako speciální maska na tvář a tvarovaná podložka, aby se při proceduře nepohnul.

Hoch bude po dobu ozařování spát a pod dohledem lékaře pak bude zvolna probuzen. Sanita ho poté dopraví zpět do Fakultní nemocnice Motol. Tamní lékaři Ashyu přijali právě před týdnem a spolu s kolegy z protonového centra mu provedli řadu vyšetření, která potvrdila, že protonová léčba jeho mozkového nádoru je možná.

Léčba je naplánována tak, že prvních 13 ozařování se zaměří na celý mozek včetně míchy, aby se zajistilo, že nádor se nebude mozkomíšním mokem šířit dál do těla. Dalších 17 ozařování už bude cíleno na místo mozkového nádoru. Lékaři odhadují, že hoch má zhruba 70 až 80procentní šanci na plné uzdravení, věří, že se po léčbě zcela zotaví.

Protonová léčba je k pacientovi šetrnější. V případě ozařování meduloblastomu, který postihl Ashyu, tak mohou dát lékaři nejvyšší možnou dávku a přitom uchránit okolní tkáň. V blízkosti nádoru jsou mozková centra pro srdce, plíce, játra a střeva. Proton sníží riziko jejich poškození. Klesne i riziko následných komplikací, včetně problémů s polykáním, malý pacient bude moci nadále normálně jíst.

Souběžně s ozařováním bude Ashya podstupovat léčbu cytostatiky a bude v ní pokračovat i po ukončení ozařovací série.

Rodiče odvezli chlapce po odoperování nádoru bez vědomí lékařů do Španělska, kde prý chtěli prodat rekreační nemovitost, aby měli prostředky na léčení. V Británii na ně byl vydán zatykač kvůli zanedbání péče, několik dní strávili ve vazbě, než mohli odletět se synem do Prahy. Na úhradu léčby v pražském protonovém centru potřebují 1,8 milionu korun, částku už v podstatě získali ze sbírky.


Klíčová slova

PTC

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Ashya podstoupí první ze série 30 ozařování…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné