Asociace českých a moravských nemocnic kritizovala vyhlášku

Nová úhradová vyhláška údajně ohrožuje menší zařízení následné péče a zvyšuje chaos ve zdravotnictví. Na středečním shromáždění ji kritizovala Asociace českých a moravských nemocnic. Novela vyhlášky, která platí od počátku dubna, také podle ní diskriminuje pojištěnce všech zaměstnaneckých pojišťoven…

Praha –

Na nejasnou vyhlášku podle předsedy asociace Eduarda Sohlicha doplatí hlavně pacienti. Budou jim v menší míře předepisovány léky, operace budou odkládány, v léčebnách dlouhodobě nemocných bude méně pacientů, řekl dnes novinářům. „Ve zdravotnictví vznikla velmi vážná situace, která nemá obdoby od roku 1989,“ píše asociace ve svém prohlášení.

Nejvíce jsou ohroženy malé léčebny, které údajně dostanou o 20 až 25 procent peněz méně. Přitom tato zařízení se podle Sohlicha s nedostatkem peněz potýkají delší dobu, do této oblasti putuje výrazně méně peněz, než je obvyklé v zemích západní Evropy. Sohlich varoval před jejich ekonomickým kolapsem.

Vyhláška podle prohlášení asociace obsahuje řadu regulačních omezení i v oblasti akutní péče. „Pokud budou zdravotními pojišťovnami uplatňována, jako že určitě ano, tak v žádném případě nedosáhneme na deklarovanou úhradu 103 procent, respektive po novelizaci 105 procent,“ řekl dnes novinářům. Úhrady tedy podle něj byly zvýšeny jen na papíře.

„Nikdo z pracovníků pojišťovny není schopen říct, jaká část vyhlášky, pro které čtvrtletí bude platit,“ dodal předseda asociace. Upozornil na to již dříve prezident České lékařské komory Milan Kubek. Zdravotní pojišťovny totiž možná nebudou chtít platit od dubna podle nové vyhlášky, protože mají smlouvy o cenách péče s lékaři na celé pololetí.

Asociace také ve svém prohlášení poukázala na to, že vyhláška byla připravována stejně neprůhledně jako ty předchozí, bez projednání s poskytovateli. Na zhoršující se postavení poskytovatelů zdravotní péče hodlá dále upozorňovat a vysvětlovat veřejnosti současnou situaci. Chtějí pořádat zejména setkání a tiskové konference.

Za nevyhovující označují novou úhradovou vyhlášku i další zdravotníci. Patří k věcem, kvůli kterým sklízí ministr zdravotnictví David Rath ostrou kritiku. Na polovinu května chystají zdravotníci generální protest.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!