Přejít na obsah

Asociace krajských nemocnic chce posílit své postavení

zpět
15.6.2011
jiří běhounek
zvětšitjiří běhounekZdroj: archiv Jiřího Běhounka

jiří běhounek | Zdroj: archiv Jiřího Běhounka

 

Asociace krajských nemocnic, která vznikla loni v prosinci a sdružuje zdravotnické organizace zřizované kraji, chce dosáhnout toho, že bude zastupovat subjekty, jejichž výkony tvoří polovinu všech zdravotnických výkonů v zemi.

Měla by tak silnou pozici při vyjednávání se zdravotními pojišťovnami, řekl ČTK místopředseda Asociace krajů ČR a hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Asociace nyní zahrnuje 52 nemocnic a zařízení následné péče, což je méně než mají obdobná sdružení.

„Zatím se nám podařilo stát se součástí dohadovacích řízení se zdravotními pojišťovnami stejně jako další asociace tohoto typu,“ uvedl Běhounek.

Krajská zdravotnická zařízení jsou většinou také členy jiných sdružení, patří do Asociace nemocnic ČR (ANČR), která sdružuje kolem 80 zařízení, nebo Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) zastupující 129 nemocnic a dalších zdravotnických zařízení. Vliv zdravotnických subjektů zřizovaných kraji je proto značný.

Asociace krajských nemocnic zatím nesdružuje všechna kraji zřizovaná nebo vlastněná zdravotnická zařízení, všechny kraje jsou v ní ale nějakým subjektem zastoupeny. „Užitečné to bylo například v době akce lékařských odborů Děkujeme, odejděte a i jindy si navzájem vyměňují informace,“ řekl Běhounek.

Podle hejtmanů by nová asociace mohla zastupovat nemocnice i s více než polovinou vykázaných zdravotnických výkonů. Měla by tak na trhu dominantní postavení. „Rádi bychom také vedli větší diskusi s ministerstvem zdravotnictví, ministr Leoš Heger s námi zatím příliš nekomunikuje,“ uvedl Běhounek.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Související články

18.6. Asociace nemocnic by měla začít fungovat od ledna 2011 Asociace nemocnic by měla začít fungovat od ledna 2011
2 příspěvků

Komentovat článek: Asociace krajských nemocnic chce posílit své…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné