Přejít na obsah

Asociace krajů chce založit vlastní zdravotní pojišťovnu

zpět
27.6.2011
Michal Hašek
zvětšitMichal HašekZdroj: www.cssd.cz

Michal Hašek | Zdroj: www.cssd.cz

 

Asociace krajů ČR chce založit vlastní zdravotní pojišťovnu. Vidí v tom cestu, jak zajistit rovné financování zdravotnických zařízení bez ohledu na to, zda je zřizuje stát, kraje či obce. Po jednání asociace to novinářům řekl její předseda jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Asociace už podle něj zahájila přípravy. Ministerstvo zdravotnictví i zdravotní pojišťovny projekt zpochybnily. Na trhu není podle nich pro novou pojišťovnu místo.

„Nůžky mezi úhradami pro fakultní a krajské nemocnice se stále rozevírají a my nevidíme jinou cestu, jak se tomu bránit,“ uvedl Hašek. Hejtmanům se nelíbí rozdíly v úhradách stejných výkonů, kdy pojišťovny za stejný zákrok v krajské nemocnici platí třeba 25.000 korun, ale fakultní nemocnici i o 10.000 korun víc. Krajská pojišťovna by měla nastolit stejné podmínky pro všechny, o což podle Haška kraje usilují marně tři roky.

„V současné době je na českém trhu žádoucí naopak počet pojišťoven snížit,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Kraje by se podle něj měly spíše zamyslet nad efektivitou financování svých nemocnic, nikoli nad tím, jak neúčelně utrácet peníze navyšováním administrativy.

Zřízení pojišťovny předpokládá podle zákona minimální kapitál 50 milionů korun a 50.000 pojištěnců, do dvou let jich pojišťovna musí mít 100.000. „Čtrnáct krajů jistě dokáže dát kapitál i takové množství pojištěnců dohromady,“ soudí Hašek. Komplikaci vidí v legislativě, zřizovatel zdravotnického zařízení nemůže zároveň mít pojišťovnu. „Věřím, že se nám to ale podaří vyřešit tak, aby vše bylo v souladu se zákonem,“ dodal.

„Zákon to umožňuje, ale smysl to nemá, zvlášť když se teprve diskutuje o podobě pojišťovenského trhu,“ řekl ČTK viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera. Připomněl pokus Prostějova o založení společné zdravotní pojišťovny s tamní nemocnicí, který skončil krachem.

„Myslím, že dostatečně odstrašujícím příkladem je Zdravotní pojišťovna Média, které se nepodařilo získat potřebné počty pojištěnců,“ doplnil prezident svazu Jaromír Gajdáček. S náborem bude podle něj problém i proto, že schválená reformní novela dovoluje přestup pojištěnců k jiné pojišťovně jen jednou za rok, dosud ji mohli měnit každé čtvrtletí. Podle Gajdáčka půjde v projektu jen o plýtvání penězi zdravotního pojištění. „Kraje si nepolepší, nemohou si přihrávat peníze pro svá zařízení,“ dodal.

Nová pojišťovna by podle Haška měla být konkurencí VZP i dalších pojišťoven. Hejtmani věří tomu, že může být silná. „V krajích žije deset milionů lidí,“ uvedl. Bez ohledu na záměr zřídit pojišťovnu pokračují jednání asociace s pojišťovnami o restrukturalizaci péče. Asociace krajských nemocnic jedná s ministerstvem o úhradové vyhlášce.


Komentovat článek: Asociace krajů chce založit vlastní zdravotní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku Asociace krajů chce založit vlastní zdravotní…

Komentáře

další 2 komentáře
lékař Poznámka.  | 27. 06. 2011 13:51

Další přerodělovna peněz je opravdu nesmyslná. Jo, taková nová zdravotní pojišťovna, vlastněná a kontrolovaná krajem, platící zdravotní péči podle aktuálních finančních prostředků na účtě, průžně měnící rozsah hrazené zdravotní péče, to by bylo jiné kafe, ale bohužel to je jen utopie.

K S  | 27. 06. 2011 10:20

Pochopitelně, že stávající zlodějny nepřipustí ani závan nové konkurence, kterou se tak holedbaly.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné