Přejít na obsah

Asociace nemocnic: Nový zákoník práce omezí péči o nemocné

zpět
16.11.2006

Ředitelé velkých nemocnic dnes varovali, že nový zákoník práce, který začne platit v lednu, povede k omezení péče o nemocné. Lékaři vyčerpají povolený limit služeb zřejmě už v dubnu. Nemocnice za ně nebudou mít náhradu...

a nebudou mít ani peníze na to, aby zaplatily další lékaře, takže začnou zavírat některá oddělení.

„Nechává se na manažerech nemocnic, aby se s tím vyrovnali. Nikdo nechce slyšet naše argumenty,“ řekla novinářům předsedkyně Asociace nemocnic Jaroslava Kunová. Asociace sdružuje velké fakultní nemocnice. S podobným varováním přišla v úterý Asociace českých a moravských nemocnic sdružující menší zařízení. Lékařské odbory trvají na platnosti normy, podporuje ji i Česká lékařská komora. Změnit by ji mohla Poslanecká sněmovna, tam však odpůrci zákoníku nemají dost hlasů.

„Řešení se nabízí pouze snad jediné, prosadit výjimku pro zdravotnictví, než se systémově vyřeší podmínky zákoníku pro tento resort,“ uvedla Kunová. Výjimku pro zdravotnictví požaduje i ministr Tomáš Julínek (ODS). V normě by podle něj mělo být doplněno zmocnění pro vládu stanovit odchylně úpravu pracovní doby a odpočinku pro zdravotnické pracovníky. Na přechodnou dobu tří až pěti let by mělo být možné navýšit nařízením vlády dojednaný limit práce přesčas z obecně možných osmi hodin týdně na 15 až 20.

Kunová konstatovala, že v Česku nebyly pro zavedení zákoníku připraveny podmínky. Systém vzdělávání lékařů se nepřizpůsobil, z fakult vychází stále stejné množství absolventů, ačkoli zdravotnictví by po přechodu na novou normu potřebovalo více lékařů. V přijímání lékařů z východních států brání jazyková bariéra. Kromě toho tito lékaři většinou neumějí pracovat se špičkovými přístroji, které jsou běžné v českých nemocnicích, popsala Kunová.

Kromě lékařů chybějí nemocnicím na změny organizace pracovní doby i peníze, podle odhadu ministra Julínka zhruba dvě miliardy korun. Podle předsedy Lékařského odborového klubu Martina Engela by měl dodat peníze stát, který garantuje dodržení evropských norem.

Dosud mohli mít lékaři za rok 800 hodin práce mimo svou běžnou pracovní dobu. Polovina byly přesčasy a druhá čekání na práci, takzvaná pohotovost ve službě. Nový zákoník tento pojem nezná. Čekání na práci platily nemocnice nižší sazbou než samotnou práci, tím tedy náklady nemocnic na zajištění dosavadních služeb stoupnou.

Kromě toho nebudou smět lékaři už překračovat povolený počet hodin. Práci navíc by nemocnice podle Engela mohly zaplatit tak, že by lékař v zaměstnaneckém poměru měl další smlouvu na služby nad povolený limit jako osoba samostatně výdělečně činná.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Asociace nemocnic: Nový zákoník práce omezí…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Asociace nemocnic: Nový zákoník práce omezí…

Komentáře

dalších 13 komentářů
čtenář Re:Re:Základní otázka.  | 20. 11. 2006 07:23

Zkuste se na problém podívat z druhé stránky- tzv. learning curve.Kolik výkonů,vyšetření a operací musí určitý odborník ročně provést aby nebyl nebezpečný? Osobně bych preferoval méně nemocnic,lépe vybavených ale i lepší dopravní infrastrukturu aby byly snáze dostupné a kultivovanou,špičkovou mimonemocniční ambulantní péči se spoluúčastí.

L S Re:Re:Re:Re:Základní otázka.  | 17. 11. 2006 14:10

Nezlobte se, ale to je přesně to, oč tu běží. Kvůli tomu, aby se člověk dostal k "tabletce" protože mu docházejí a má je jen na tří dny či aby se dostal pohodlně na návštěvu za příbuzným není možné držet nemocnici v každém malém městě. Pak se musí pořádat veřejné sbírky na zaplacení transplantace jater pro malé dítě, jak jsmě byli toho svědky před několika lety nebo toho, jak se zvažuje, komu se nasadí léky na roztroušenou sclerosu a komu ne, protže nejsou pro všechny peníze. Víte, ten skutečně vážně nemocný dá radši přednost dobře vybavené a personálně obsazené nemocnici, byť by byla o 50km dál, než tomu, že může do nemocnice pomalu dojít pěšky, ale na skutečněnákladnou léčbu nebude, ptotože se platí zbytečné provozní náklady. Byl jsem svědkem "petic" za záchranu malých /místních/ nemocnic a stějně tak i proklamací místních politiků,jak chtějí svým voličům zachovat místní nemocnici a pak ti samí lidé prosí, abych jim zařídil léčení v té větší, že do té místní nechtějí.

náhodný čtenář Re:Re:Re:Základní otázka.  | 17. 11. 2006 12:30

měl bych jednu připomínku- podokresní nemocnice se valnou měrou buď ruší nebo mění na LDN. Prosím. Ale ty okresní a vyšší musí být dostupné- proč se tedy valnou měrou ruší také všemožné spoje hromadné dopravy? Nástup " na čas" a závislost na návštěvách, protože ty přece musí donést tu tablety, které normálně užíváte a protože jste si je vzal jen na 3 dny, prostě dojdou a ze šetřících důvodů si musíte nosit svoje, tu něco k pití, protože nárok máte jen na litr čaje, tu něco k jídlu, tu peníze, protože za kde co se připlácí apod. a návštěvy také potřebují se nějak za svými nemocnými dostat (a zase zpět) v návštěvních hodinách.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné