Asociace nemocnic varuje před možným zhoršením kvality péče

Podle Asociace českých a moravských nemocnic reálně hrozí, že by se v druhé polovině roku mohla snížit kvalita a rozsah poskytované nemocniční péče.
Nemocnice odvádějí stejné výkony, ale dostávají za to stále méně peněz, řekl předseda asociace Eduard Sohlich…

PRAHA – po setkáni ředitelů nemocnic s ministrem zdravotnictví Jozefem Kubinyim.

Podle ministra mají ředitelé počkat do konce září, kdy předloží novou koncepci zdravotnictví. Bylo by třeba změnit celý systém, na to ale chybí politická vůle. Proto je nejdříve potřeba změnit politickou vůli, prohlásil Kubinyi na pondělním setkání.

Podle údajů AČMN nemocnice v roce 2003 hospitalizovaly o čtyři procenta více lidí než v předchozím roce, ovšem náklady zdravotních pojišťoven na činnost nemocnic poklesly za stejné období téměř o tři procenta. Podle AČMN proto vzniká ve financování nemocnic zcela objektivní deficit.

Nemocnice zatím nevědí, za jaké ceny budou poskytovat péči v druhé polovině roku. Závisí to nyní na individuálním jednání ředitelů nemocnic se zdravotními pojišťovnami.

Pokud se nedohodnou, budou platit stejné ceny jako v první polovině roku 2003. Taková situace by přivedla nemocnice do ještě hlubší krize, tvrdí ředitelé.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!