Asociace nemocnic zveřejnila případy potíží s úhradovou vyhláškou

Asociace českých a moravských nemocnic zveřejnila na svém webu přes dvě desítky zdravotnických zařízení, která se dostala kvůli úhradové vyhlášce do potíží. Na zhoršení péče si stěžují i pacienti. Jednotlivé případy popisovali ve středu novinářům i zástupci krizového štábu zdravotníků…

PRAHA – Na protest proti vyhlášce a postupu ministra Davida Ratha štáb pořádá v pátek v Praze velkou demonstraci.

Podle vyhlášky by měly být letos v prvním pololetí úhrady za stejnou péči jako loni o tři procenta vyšší než před rokem. Výkony, které se do nich nevejdou do stanovených limitů, pojišťovny neproplatí. Za překročení hrozí sankce. Někteří lékaři již přestali vyšetření a léky poskytovat. Rath dříve uvedl, že doktoři zbytečně propadli panice. Omezení podle něj nejsou nutná.

Podle místopředsedy asociace nemocnic Tomáše Janíčka například léčebna dlouhodobě nemocných ve Středočeském kraji dostane kvůli limitům jen 30 procent loňské částky. Další léčebna má pak deset volných lůžek. Loni totiž ošetřovala jen pár klientů od menší pojišťovny a 50 lidí od Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Těch letos léčí jen 40. Na desítku volných postelí nemocné od jiných pojišťoven ale přijímat nemůže, nedostala by za ně od nich zaplaceno. Uhradí totiž jen péči o desítku nemocných jako loni, popsal Janíček. „Systém zdravotního pojištění není loterie. Tam člověk musí spoléhat na to, že když bude mít štěstí, vyhraje, tedy dostane ošetření,“ uvedl Janíček.

Stížnost ministerstvu zdravotnictví a své pojišťovně zaslala podle šéfa sdružení dětských lékařů Pavla Neugebauera i jedna pacientka s roztroušenou sklerózou. Nemoc se u ní projevila letos. Pro léčbu připadal v úvahu lék interferon, kvůli limitu

tento preparát ale žena podle Neugebauera nedostala.

Hospici v Jihočeském kraji pak jedna z pojišťoven prý odmítla uhradit péči za umírajícího pacienta. „Ze sdělení zdravotní pojišťovny vyplývá, že péči ke zmírnění bolestí a důstojné smrti nepovažuje za péči akutní a neodkladnou,“ popisuje případ

asociace na svých stránkách.

V seznamu zařízení s problémy se ocitla i léčebna v Plzeňském kraji. Už začátkem února přečerpala pololetní limit pro pacienty jedné z pojišťoven o 666 procent. „Buďto příslušná pojišťovna poruší vyhlášku a zaplatí poskytnutou péči, nebo se nezaplacená částka projeví v péči o všechny pacienty,“ stojí v popisu.

Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára se na svaz za necelý měsíc obrátilo se stížností přes 200 lidí. Většinou je jejich lékař poslal ke specialistovi, aby jim předepsal léky. Sám měl limit totiž již vyčerpaný, popsal Olejár.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!